Tomografia komputerowa - czym jest i kiedy się ją stosuje?

Mateusz Nowak
12.01.2021

Tomografia komputerowa (TK, CT) stanowi obecnie jeden z bardzo istotnych elementów diagnostyki medycznej. Pozwala nieinwazyjnie, szybko i bezboleśnie uzyskać szczegółowe informacje na temat badanych narządów. Otrzymane wyniki umożliwiają przeprowadzenie przez lekarza skutecznego różnicowania pomiędzy podejrzewanymi jednostkami chorobowymi, stanowią również podstawę do wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Na czym polega tomografia komputerowa?

Działanie tomografu opiera się na wykorzystaniu zjawiska promieniowania rentgenowskiego - jest ono generowane przez specjalną lampę oraz odbierane przez detektory, które mierzą zakres, w jakim zostało wchłonięte przez poszczególne narządy.

W czasie badania pacjent znajduje się na stole, który przesuwa się do części wewnętrznej aparatury - w kierunku obszaru działania lampy rentgenowskiej. Pacjent powinien pozostawać w bezruchu, jest w ciągłym kontakcie z osobą badającą. Lampy poruszają się wokół ciała pacjenta, a wiązki promieniowania przesyłane są w stronę badanego organu pod różnym kątem - pozwala to na oddanie struktury tkanek z maksymalną precyzją.

Wykonywana jest seria zdjęć, które przesyłane są do komputera i za pomocą zaawansowanej technologii łączone w jeden obraz - w wersji 2D lub 3D. Ponieważ każdy organ odbiera promieniowanie w inny sposób, analiza i połączenie uzyskanych zdjęć pozwala na bardzo dokładną ocenę stanu narządów - potencjalne nieprawidłowości są przedstawiane z dokładnością do jednego milimetra.

Tomografia komputerowa - wskazania

Istnieje szereg wskazań do wykonania badania. Lekarze kierują swoich pacjentów na tomografię komputerową zarówno podczas dłuższej diagnostyki - kiedy wcześniej przeprowadzone badania (konsultacje, testy laboratoryjne, USG, RTG) nie dały wyników umożliwiających rozpoznanie choroby, jak i w sytuacjach nagłych - między innymi związanych z wystąpieniem urazów - np. w obrębie czaszki (podejrzenia krwiaków, stłuczenia mózgu, złamania kości czaszki). Tomografia komputerowa stanowi niezastąpione wsparcie w diagnostyce chorób nowotworowych ośrodkowego układu nerwowego - dobrym przykładem są guzy mózgu i chłoniaki, a także w przypadku udarów, zmian naczyniowych i stanów zapalnych o różnej etiologii.

LUX MED Diagnostyka to wiodący na polskim rynku usługodawca w zakresie diagnostyki obrazowej, posiadający placówki wyposażone w nowoczesny sprzęt, obsługiwany przez zespół doskonale wyszkolonych radiologów, którzy pracują według najwyższych standardów - nigdy nie ma potrzeby powtarzania wykonywanych badań.
W przypadku posiadania wskazań do wykonania rezonansu czy tomografii, bardzo ważną rolę odgrywa czas - pacjenci LUX MED Diagnostyka mogą liczyć na szybkie terminy - zaledwie kilka dni od umówienia do badania. Wyniki można odebrać bez wychodzenia z domu - online, poprzez specjalny Profil Pacjenta.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie