Trądzik u osoby dorosłej – przyczyny i sposoby poradzenia sobie z problemem

Nie jesteś już nastolatką, ale walczysz z trądzikiem? Wbrew pozorom nie jest to coś niezwykłego. Trądzik u osoby dorosłej, szczególnie u kobiety, może mieć wiele powodów, najczęściej związanych z gospodarką hormonalną i nieprawidłową pielęgnacją skóry twarzy. Jak sobie z tym poradzić? Sprawdź.

Skąd się bierze trądzik u osoby dorosłej?

Trądzik w wieku dojrzałym najczęściej obserwują u siebie kobiety. Zwykle ten problem dermatologiczny ma związek z:

  • Zaburzeniami hormonalnymi
  • Stresującym trybem życia
  • Stosowaniem nieodpowiednich preparatów kosmetycznych
  • Niską dbałością o czystość skóry twarzy

Ważne

Jeśli zaobserwowałaś u siebie pierwsze oznaki trądziku, szybko skonsultuj to z dermatologiem, który ustali przyczyny tego zjawiska i wdroży odpowiednie leczenie. Nie walcz z trądzikiem na własną rękę.

Trądzik u osób dorosłych najczęściej pojawia się na brodzie i wzdłuż żuchwy, czyli pod polikami. U jednych ma charakter pojedynczych wykwitów, u innych natomiast zajmuje całkiem pokaźny fragment twarzy i szyi.

Warto wiedzieć

Na trądzik dorosłych cierpi około 12% populacji kobiet i około 3% populacji mężczyzn.

Jak poradzić sobie z trądzikiem?

Przede wszystkim konieczna jest konsultacja dermatologiczna. Lekarz oceni, jakie mogą być powody tego przykrego problemu. Nie zawsze wina leży po stronie skóry. Jeśli w grę wchodzą zaburzenia hormonalne, to pomocy należy poszukać u ginekologa lub endokrynologa.

Przykład

Często trądzik u dorosłych kobiet pojawia się po wdrożeniu terapii hormonalnej lub po rozpoczęciu stosowania antykoncepcji hormonalnej. Wówczas warto poprosić lekarza o zmianę leków.

Leczenie trądziku o podłożu typowo dermatologicznym polega na wyregulowaniu pracy gruczołów łojowych – właśnie wzmożona produkcja sebum powoduje powstawanie brzydkich zmian skórnych. Dermatolog przepisze odpowiednie preparaty kosmetyczne, które nie wysuszą skóry, ale odpowiednio ją nawilżą. Czasami konieczna może być także farmakoterapia.

W walce z trądzikiem u dorosłych pomocne będą też zabiegi pielęgnacyjne przeprowadzone w profesjonalnym salonie kosmetycznym. Doświadczona kosmetyczka zaproponuje zabieg głębokiego oczyszczania i nawilżania twarzy.

Ważne

Nie stosuj drogeryjnych kosmetyków na trądzik, które w większości przesuszają skórę twarzy, co prowadzi do wzmożonej produkcji sebum. W ten sposób nie pozbędziesz się problemu.

Równie istotne jak zabiegi pielęgnacyjne i leczenie farmakologiczne jest także unikanie sytuacji stresowych, zdrowa dieta i aktywny tryb życia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Dyskusja

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.