Uciążliwa choroba – grzybica stóp

Maciej Piwowski
20.11.2015

Stopy to bardzo ważne części naszego ciała, o których czasem zapominamy. Niestety, nie omijają ich różnorodne choroby, między innymi grzybica stóp. Może wystąpić nie tylko u sportowców i osób czynnie uprawiających sport, ale u wszystkich, którzy nie zachowują odpowiedniej higieny tych wrażliwych części ciała.

Objawy grzybicy stóp

Pierwsze objawy mogą być niewinne: swędzenie, które z czasem znacznie się nasila, małe obrzęki pojawiające się na palcach u stóp i piętach, owrzodzenia, pękanie pięt, a także łuszczenie skóry. W konsekwencji może dojść do stanu zapalnego i rozległych infekcji. Nieleczone objawy znacznie się nasilają i stają się coraz bardziej uciążliwe i nieprzyjemne. Dodatkowo w przypadku, braku odpowiedniego leczenia grzybica może rozsiewać na cały organizm, powodując kolejne zakażenia. Choroba ta szczególnie atakuje paznokcie, pachy oraz dłonie. Istnieje kilka odmian grzybicy: międzypalcowa, potnicowa oraz złuszczająca. Grzybica międzypalcowa zaczyna się między czwartym, a piątym palcem stopy. To właśnie miedzy nimi jest najcieplej. Pojawia się ból, pieczenie i zaczerwienienie, które rozprzestrzenia się na całą stopę. Potnicowa rozpoczyna się zmianami skórnymi na podeszwach stóp, z kolei złuszczająca charakteryzuje się złuszczaniem naskórka na całej powierzchni stopy.

Przyczyną tej uciążliwej choroby są grzyby, między innymi z rodziny Trichophyton rubrum. Miejsca w których najczęściej można się nimi zarazić to wilgotne pomieszczenia, w których mamy kontakt bosych stóp z podłożem, np. pływalnie. Warto profilaktycznie codziennie sprawdzać stopy, czy nie ma na nich niepojących zmian. Po kąpieli wskazane jest dokładne osuszanie, szczególnie przestrzeni między palcami. Dla odpowiedniej cyrkulacji powierza w bucie, która pozwoli stopom oddychać, wskazane jest zakładanie przewiewnych, bawełnianych skarpetek. Jeśli czujemy taką potrzebę, warto zmieniać je kilka razy dziennie. Na basenie zawsze należy pamiętać o klapkach, które uchronią nas przed kontaktem z podłożem oraz o używaniu antybakteryjnych płynów przed wejściem do basenu. Po skorzystaniu z pływalni należy dokładnie wysuszyć stopy i pamiętać o szczelinach między palcami. Dzięki takim zabiegom grzyby nie będą miały szansy rozwoju, a nasze stopy będą bezpieczne.

Sposoby leczenia

Jednak, co w sytuacji, kiedy już nabawimy się grzybicy? Gdy wystąpią pierwsze objawy należy jak najszybciej zastosować odpowiednie środki. Leki przeciwgrzybicze bez recepty są łatwo dostępne w aptekach czy drogeriach. Jednym ze skuteczniejszych lekarstw na grzybicę stóp jest krem Canespor, który posiada w swoim składzie bifonazol, hamujący rozwój grzyba i powodujący jego niszczenie, co przyśpiesza gojenie ran i pęknięć. Krem jest bardzo prosty w użyciu, wystarczy jedynie raz dziennie zaaplikować go na zakażone miejsca. Już po paru dniach można zauważyć diametralną poprawę. Leki bez recepty, takie jak Canespor, są szybką ulgą w przypadku silnych objawów, które wystąpiły nagle lub znacznie się nasiliły. W przypadku nasilonej grzybicy stóp, która w znacznym stopniu zaatakowała różne części ciała należy skonsultować się z lekarzem – dermatologiem, który postawi odpowiednie rozpoznanie co do rodzaju grzyba i zaordynuje intensywną kurację.

Artykuł sponsorowany.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie