Bób to bardzo stara roślina strączkowa, która została odkryta na nowo dzięki modzie na zdrowe odżywianie. Dietetycy podkreślają walory zdrowotne tego produktu, zalecając włączenie go do jadłospisu osób będących na diecie redukcyjnej. Warto jednak wiedzieć, że bób może być też bardzo szkodliwy, a wręcz toksyczny. Jeśli cierpisz na jedną z chorób wymienionych w naszym poradniku, zrezygnuj z jedzenia tej rośliny.
Fawizm
Fawizm to rzadka choroba genetyczna, której konsekwencją jest niedobór dehydrogenezy glukozo-6-fosforanu. Ten enzym pełni bardzo ważną rolę w organizmie, odpowiadając za żywotność czerwonych krwinek. Gdy jego poziom jest zbyt niski, dochodzi do niedokrwistości. Objawy fawizmu nasilają się podczas spożywania niektórych produktów, w tym właśnie bobu. Wówczas może dojść do wymiotów, biegunki, skrajnego osłabienia organizmu czy zjawiska ciemnienia oczu.
Cukrzyca
To zaskakujące, ponieważ bób ma dość niski indeks glikemiczny (40). Warto jednak podkreślić, że dotyczy to wyłącznie surowej rośliny. Po ugotowaniu indeks glikemiczny bobu wzrasta dwukrotnie, co czyni go niepolecanym produktem dla osób chorujących na cukrzycę.
Dna moczanowa
Jest to groźna i bardzo nieprzyjemna choroba, która powoduje znaczne osłabienie stawów i kości. Kluczowe w leczeniu dny moczanowej jest unikanie produktów zawierających puryny, czyli związki wzmagające produkcję kwasu moczowego odkładającego się w tkankach. Niestety, bób jest bogatym źródłem związków purynowych, dlatego jego spożywanie przez osoby chorujące na dnę moczanową jest co najmniej niewskazane.
Kamica nerkowa
Jeśli masz problem z tworzeniem się kamieni i osadów w drogach moczowych, bezwzględnie zrezygnuj z jedzenia bobu. Powód jest dokładnie taki sam, jak w przypadku dny moczanowej. Związki purynowe sprzyjają powstawaniu kamieni nerkowych, dlatego należy ograniczyć ich przyjmowanie wraz z pożywieniem.
Choroba Parkinsona
Każda osoba, która choruje na Parkinsona, powinna zostać ostrzeżona przez lekarza, że z jej jadłospisu należy wykreślić bób. Powód? Przyjmowanie leków na bazie lewodopy. Ten aminokwas jest przekształcany w mózgu na dopaminę, co pozwala zniwelować efekty choroby. Związki zawarte w bobie mogą natomiast niebezpiecznie zwiększać stężenie lewodopy w organizmie.
Jeśli jednak nie cierpisz na żadną z tych chorób, nie bój się sięgać po bób. Jest to bardzo zdrowa i pożywna roślina, która ma szerokie zastosowanie w kuchni.