Wczesna menopauza – problem nie tylko dla psychiki

Mariusz Siwko
14.11.2016

Każda dojrzała kobieta musi przejść menopauzę, która zwykle następuje około 50. roku życia. Zdarza się jednak, że przekwitanie atakuje znacznie wcześniej, nawet przed czterdziestką. Wczesna menopauza wymaga pilnej konsultacji z ginekologiem, ponieważ należy znaleźć przyczynę takiego stanu rzeczy (nie jest to zjawisko naturalne).

Kiedy mówimy o wczesnej menopauzie?

U zdrowej kobiety pierwsze objawy klimakterium powinny nastąpić w okolicach 45. roku życia. Właściwa menopauza, którą zwiastuje ostatnia miesiączka, następuje około 5 lat później. Sytuacja, w której kobieta zaczyna przekwitać znacznie wcześniej, jest niepokojąca.

Typowe objawy wczesnej menopauzy to m.in.:

  • Gwałtowne zmiany w sposobie miesiączkowania
  • Pogorszenie wyglądu skóry i włosów
  • Uderzenie gorąca, przyspieszony puls
  • Trudności z zasypianiem
  • Wahania nastroju
  • Nagłe przybranie na wadze

Jeśli takie objawy nie mają żadnego logicznego uzasadnienia (np. nie zmieniłaś diety), to możesz zacząć podejrzewać wczesną menopauzę. Wówczas szybko skonsultuj się z ginekologiem.

Możliwe przyczyny

Lekarze nie znają dokładnych przyczyn wczesnej menopauzy. Duże znaczenie mają tutaj uwarunkowania genetyczne – dziedziczenie tej przypadłości dotyczy około 30% kobiet. Wczesną menopauzę może także wywołać stosowanie niektórych leków, szczególnie hormonalnych. Takie efekty często przynoszą środki zalecane w leczeniu endometriozy czy mięśniaków macicy.

Inną przyczyną problemu może być niehigieniczny tryb życia: zbyt drakońska dieta, ciągły stres, brak ruchu, otyłość.

Warto wiedzieć

Na ryzyko wystąpienia wczesnej menopauzy bardziej narażone są kobiety, które rodziły późno lub wcale.

Problem można zdiagnozować wyłącznie na podstawie badań hormonalnych – wykazują one zbyt niski poziom estrogenów i progesteronu.

Leczenie wczesnej menopauzy

W leczeniu tej przypadłości stosuje się środki hormonalne – najczęściej lekarz przepisuje tabletki antykoncepcyjne, choć może być wskazanie do użycia spirali domacicznej. W bardzo trudnych przypadkach konieczne jest rozpoczęcie hormonalnej terapii zastępczej.

Kobieta cierpiąca na wczesną menopauzę musi także wspomagać się dietą bogatą w składniki z dużą zawartością hormonów roślinnych, których działanie jest podobne do estrogenów. Takie hormony zawierają m.in. soja, siemię lniane czy jagody. Na pewno nie zaszkodzi zwiększenie aktywności fizycznej, co często pomaga wyregulować cykl płciowy.

Wczesna menopauza jest poważnym problemem dla kobiety, na którą nagle spada duży ciężar psychiczny. Niespełna czterdziestolatka jest w kwiecie wieku i aktywności seksualnej – nie powinna tracić radości życia i „starzeć” się tak szybko. Dlatego pamiętaj – jeśli zauważysz u siebie klasyczne objawy wczesnej menopauzy, od razu skonsultuj to z ginekologiem. Przy pomocy odpowiedniej terapii można wyregulować gospodarkę hormonalną organizmu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie