Wczesne wykrycie raka piersi daje dużą szansę na wyleczenie! O co powinnaś zadbać?

Jerzy Biernacki
17.03.2021

Rak piersi jest zdecydowanie najczęstszym nowotworem diagnozowanym u Polek. Lekarze do znudzenia przypominają, że wykrycie choroby na wczesnym etapie daje bardzo wysoką szansę na pełne wyleczenie. Problem w tym, że zbyt wiele pań zgłasza się do onkologa już w zaawansowanym stadium nowotworu. Aby do tego nie dopuścić, powinnaś stosować się do kilku bardzo ważnych, a wcale nie tak uciążliwych zasad. Wymieniamy je w naszym poradniku.

Samobadanie

Jest podstawą profilaktyki raka piersi! Samobadanie powinnaś wykonywać co najmniej raz w tygodniu, najlepiej pod prysznicem, kiedy Twoja skóra jest zmiękczona. Pozwoli Ci to wyczuć ewentualne niepokojące zmiany na piersi lub piersiach. Szukaj wszelkich guzków czy zgrubień. Jeśli cokolwiek takiego wyczujesz, od razu umów się na badanie USG.

Rada

Nie każde zgrubienie w piersi oznacza od razu zmianę złośliwą. Większość kobiet ma do czynienia z różnego rodzaju włókniakami czy torbielami, czyli zmianami łagodnymi, które wystarczy tylko obserwować.

Regularne USG

Jeśli jesteś młoda (masz mniej niż 45 lat), to najlepszym badaniem stwierdzającym jakiekolwiek niepokojące zmiany w piersi będzie dla Ciebie USG. Uważa się, że w przypadku młodych kobiet mammografia jest mniej skuteczna z uwagi na strukturę piersi. Badanie USG jest całkowicie bezbolesne, możesz się mu poddać przy okazji zwykłej wizyty ginekologicznej. Kosztuje około 100 złotych, dlatego nie ma żadnego powodu, aby z niego zrezygnować.

Jak często powinnaś wykonywać USG piersi? Optymalnie będzie poddawać się mu raz na rok lub co pół roku, jeśli w Twojej rodzinie były przypadki tego nowotworu. Nie jest to więc jakiś wielki problem. USG wykaże wszelkie, nawet bardzo drobne zmiany, a jeśli którakolwiek z nich zaniepokoi diagnostę, to zasugeruje Ci on wizytę w poradni onkologicznej.

Wejdź w „system”

Jeśli w Twojej piersi ujawni się jakaś niepokojąca zmiana, to nie powinnaś zwlekać z udaniem się do onkologa (po uprzednim otrzymaniu skierowania od lekarza pierwszego kontaktu). Pozwoli Ci to wejść w system leczenia i profilaktyki nowotworowej. Prawdopodobnie zostanie wykonana biopsja, która ostatecznie da odpowiedź na pytanie, czy zmiana jest łagodna czy może złośliwa. Będziesz pod stałą opieką poradni onkologicznej, co – o ile zachowasz sumienność w umawianiu się na wizyty kontrolne – da Ci pewność, że ewentualny nowotwór zostanie wykryty we wczesnym stadium.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie