Woda utleniona do ucha – skuteczna czy nie?

Maciej Piwowski
31.07.2019

Kiedyś stosowana tylko i wyłącznie na rany powierzchowne skóry w celach dezynfekcji. Dzisiaj wykorzystuje się ją również w przypadku problemów z uszami. Czy woda utleniona naprawdę pomaga zwalczyć infekcje występujące w aparacie słuchowym?

Woda utleniona do ucha – kiedy można ją stosować?

Woda utleniona dostępna jest powszechnie, jest przy w dobrej cenie, stąd coraz więcej osób pragnie przy jej pomocy wyleczyć infekcje związane z aparatem słuchowym. Działania te nie zawsze przyniosą pożądane rezultaty, jednakże można wymienić kilka sytuacji, kiedy niemalże na pewno uzyskamy poprawę aktualnego stanu. Woda utleniona do ucha może być stosowana w przypadku uczucia zatkanego ucha. Ucho to miejsce podatne na wszelkiego typu infekcje. Jeśli więc zadziałamy do 12 godzin po wystąpieniu pierwszych objawów, można spotkać się z całkowitym wyzdrowieniem, bez konieczności udawania się do lekarza oraz wydawania pieniędzy na specjalistyczne leki. Sprytny sposób nie zdziała cudów, kiedy początkowe symptomy przeszły już w stan zapalny.

Woda utleniona do ucha – aplikacja

Woda utleniona stosowana do ucha nie jest polecana dla dzieci, a jeśli rodzic decyduje się na takie działania, musi wcześniej przedyskutować je z lekarzem pierwszego kontaktu. Jeśli specjalista nie ma nic przeciwko należy ułożyć dziecko na boku i zaaplikować jedną kropelkę wody utlenionej. Jeśli po upływie paru minut od zakropienia u dziecka u wystąpią żadne negatywne objawy bądź silny ból, można wkropić dodatkowe 3, maksymalnie 4 krople. Następnie należy odczekać, aby tlen, który występuje w wodzie utlenionej rozpoczął swoje zbawienne działanie. Po upływie tego czasu można wykonać dokładnie takie same czynności w drugim uchu. Kiedy woda zostaje aplikowana występuje bardzo specyficzny odgłos, który świadczy jednak tylko i wyłącznie o rozpoczętej dezynfekcji ucha. Kilka zabiegów każdego dnia wykonywanych w trzygodzinnych przerwach przez maksymalnie 3 dni powinno okazać się wystarczające w przypadku dyskomfortu występującego w uchu.

Woda utleniona do ucha – nie dla każdego

W przypadku przedłużania się infekcji oraz bezustannego bólu, który jest trudny do wytrzymania należy zdecydowanie udać się do lekarza i zabrania się korzystani z wody utlenionej. Specyfik ten jest w stanie tylko i wyłącznie pogorszyć stan zapalny, a w najgorszym wypadku może wystąpić uszkodzenie błony bębenkowej. Kiedy mimo braku poprawy, a wręcz ewidentnego pogorszenia się stanu nie przerwie się aplikacji można doprowadzić do podrażnienia błędnika, nudności oraz wymiotów.

 

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.