Wzdęty i twardy brzuch? Sprawdź, co może być tego przyczyną

Piotr Kowalczyk
30.01.2023

Jeśli od pewnego czasu obserwujesz u siebie wzdęty, wydatny i w dodatku twardy brzuch, to nie panikuj. Przyczyna takiego stanu rzeczy może być – i prawdopodobnie jest – prozaiczna. Nie powinnaś tego jednak lekceważyć, zwłaszcza jeśli objaw utrzymuje się przez długi czas. Sprawdź, na jakie problemy zdrowotne może wskazywać wzdęty i twardy brzuch.

Zatrucie pokarmowe

Jeśli wzdęty i twardy brzuch jest tylko jednym z towarzyszących Ci objawów, a dodatkowo dokuczają Ci bóle brzucha, nudności i biegunka, to pierwsze podejrzenie powinno paść na zatrucie pokarmowe. Być może zjadłaś coś nieświeżego lub coś ewidentnie Ci zaszkodziło. Jeśli objawy nie ustąpią po 2 dniach głodówki, to udaj się do lekarza.

Przejedzenie

Wzdęty i twardy brzuch to częsta „pamiątka” po świętach. Wielu z nas nie może się oprzeć widokowi tylu pyszności na stole i je aż do przesady. Na przejedzenie może wskazywać również fakt, że masz gazy, źle się czujesz, nie masz siły podnieść się z łóżka, a na samą myśl o uprawianiu sportu robi Ci się niedobrze. To nauczka na przyszłość – obyś odrobiła tę nieprzyjemną lekcję!

Alergia pokarmowa

Wzdęty i twardy brzuch to jeden z pierwszych objawów alergii pokarmowej. Jeśli obserwujesz to u siebie po zjedzeniu konkretnego produktu, to możesz już podejrzewać, że ten składnik ewidentnie Ci nie służy – może to być na przykład gluten czy laktoza.

Niestrawność, problemy jelitowe

Najczęściej jest to spowodowane złą dietą. Jeśli często miewasz twardy, wzdęty brzuch, gazy i uczucie ciężkości, to przyjrzyj się swojemu jadłospisowi. Usuń z niego produkty zawierające tłuszcze zwierzęce oraz cukier. Wypróbuj również metodę picia rano szklanki ciepłej wody z cytryną oraz przyjmowania błonnika pokarmowego, co powinno wyregulować cykl wypróżnień.

Stres

Wzdęcie i twardość brzucha może wskazywać również na to, że żyjesz w ustawicznym stresie. Napięcie nerwowe powoduje kurczenie się mięśni brzucha, przez co może on być twardszy, a przy tym bolesny. Zastanów się, czy w ostatnim czasie nie przeżywałaś stresujących chwil, na przykład związanych z pracą czy życiem prywatnym.

Pamiętaj również, aby nie lekceważyć wzdętego i twardego brzucha. Jeśli objaw nie mija przez kilka dni, to zgłoś się do lekarza rodzinnego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie