Zabiegi w komorze hiperbarycznej to najefektywniejsza znana obecnie metoda dostarczania ludzkiemu organizmowi czystego tlenu pod zwiększonym ciśnieniem. Komora może być jedno- lub wieloosobowa, a jako że zabiegi rekomendowane są także dla dzieci, również dwuosobowa - idealne dla rodzica z maluchem. Tlenoterapia jest metodą bezinwazyjną i całkowicie bezpieczną, a możliwości jej zastosowania są naprawdę rozległe.
W komorze hiperbarycznej panuje podwyższone ciśnienie, dzięki czemu tlen zostaje pozbawiony barier fizjologicznych i dociera do miejsc w naszych organizmach, do których na co dzień nie ma szans się przedostać. Może znaleźć sobie drogę nawet do tzw. ognisk niedokrwiennych, czyli zupełnie nieukrwionych rejonów organizmu. Skutkuje to usprawnieniem procesów fizjologicznych organizmu, wzrostem stężenia tlenu w osoczu, płynie mózgowo-rdzeniowym oraz limfie, co z kolei wspomaga regenerację tkanek, gojenie się ran, redukcję stanów zapalnych oraz infekcji. Tlenoterapia pomaga wyhamować procesy degeneracyjne oraz przyspieszony proces starzenia się organizmu, które prowadzą do wypadania włosów, osłabienia pamięci czy zaburzeń krążenia. Słowem: pobyt w komorze hiperbarycznej wpływa pozytywnie na naszą kondycję psychofizyczną, wydolność organizmu oraz wygląd. Nie od dziś wiadomo także, iż jest skutecznym sposobem leczenia wielu chorób.
Zabiegi w komorze hiperbarycznej stosuje się w takich dziedzinach medycyny jak:
Z dobrodziejstw komory hiperbarycznej powinny korzystać m. in. osoby, które cierpią na następujące przypadłości, trudne do złagodzenia innymi metodami:
Zabiegi w komorze hiperbarycznej zalecane są sportowcom wracającym do pełni formy po kontuzjach. Tlenoterapia hiperbaryczna znacząco zwiększa wydolność organizmu i przyśpiesza procesy regeneracyjne. Pomaga redukować ból i obrzęki oraz powstrzymuje rozwój bakterii w miejscach urazu. Ma korzystny wpływ na regenerację tkanki kostnej i mięśni szkieletowych oraz na procesy metaboliczne. Sportowcy korzystający z terapii hiperbarycznej nie mają problemów z przewlekłym zmęczeniem.
Tlen hiperbaryczny zwiększa wydolność organizmu nawet o 10%. U sportowców, którzy regularnie korzystają z komory hiperbarycznej obserwuje się brak problemów z zakwasami, zmniejszenie tendencji do odwadniania organizmu, wzmocnienie układu odpornościowego oraz zwiększenie poziomu ATP (adenozynotrifosforanu - uniwersalnego nośnika energii). W medycynie sportowej terapia tlenem hiperbarycznym uznawana jest za rodzaj "naturalnego dopingu". World Anti-Doping Agency czyli Światowa Agencja Antydopingowa ie wciągnęła jej na listę terapii zakazanych.
Wśród przeciwwskazań do leczenia tlenem hiperbarycznym wymienia się m. in: