Zadbaj o swoje pieprzyki!

Pieprzyki to niepozorne zmiany skórne, które ma większość z nas, dlatego na co dzień kompletnie nie zwracamy na nie uwagi. A szkoda, bo okazuje się, że o pieprzyki należy dbać i przede wszystkim chronić je przed promieniowaniem słonecznym. Jeśli tego nie robisz, to narażasz się na poważne zagrożenie, jakim jest nowotwór. Na szczęście da się przed tym uchronić. Przeczytaj o banalnych sposobach.

Czym są pieprzyki?

Pieprzyki są zmianami barwnikowymi powstającymi w momencie nadmiernego namnażania się melanocytu w jednym miejscu. Większość z nas ma je od urodzenia, u niektórych tworzą się później. Zwykle nie jest to jeden pieprzyk, ale kilka lub nawet kilkanaście. Bez względu na ich liczbę musisz pamiętać, aby chronić swoje zmiany przed czynnikami zewnętrznymi, szczególnie promieniowaniem słonecznym.

Warto wiedzieć

Pieprzyki tworzą się w wyniku działania słońca, środków chemicznych, są również uwarunkowane genetycznie.

Pieprzyki mogą mieć różną barwę, niekoniecznie czarną, ale też granatową, brązową czy niebieską. Spotyka się „wersje” płaskie i pogrubione, odstające od skóry. Najbardziej niebezpieczne są te, których średnica przekracza 5 mm. O nie trzeba zadbać szczególnie i regularnie je kontrolować w poradni dermatologicznej.

Kontroluj!

Jeśli masz na swoim ciele tzw. atypowe pieprzyki (czyli wyjątkowo duże, o asymetrycznym kształcie), to minimum raz do roku zgłoś się do dermatologa, który obejrzy zmianę pod dermatoskopem i oceni, czy przypadkiem pieprzyk nie niesie ze sobą ryzyka powstania zmiany o charakterze nowotworowym. Jeśli cokolwiek wzbudzi podejrzenie lekarza, zleci on dodatkowe badania diagnostyczne. Jest to jedyny w 100% pewny sposób na wczesne wykrycie czerniaka.

Pamiętaj

Jeśli zmiana jest duża i umiejscowiona tak, że rodzi zagrożenie rozwojem nowotworu, może zapaść decyzja o usunięciu pieprzyka.

Codzienna prewencja

Przede wszystkim musisz zadbać o to, aby Twoje pieprzyki nie były wystawione na bezpośrednie działanie promieniowania słonecznego. Gdy idziesz na plażę lub na spacer z odsłoniętym ciałem, to zawsze używaj kremów z wysokim filtrem. Nakładaj środek po każdej kąpieli w morzu czy w basenie.

Wykonuj również samokontrolę stanu pieprzyków. Jeśli zauważysz, że wokół zmiany tworzy się zaczerwienienie lub zgrubienie, szybko umów wizytę u dermatologa. To może być początek rozwoju czerniaka! Wcześnie wykryty nowotwór jest w pełni uleczalny, ale zaawansowana zmiana może być nawet śmiertelna!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Dyskusja

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.