Zaparcia u dzieci - co je powoduje, jak je leczyć i czy stosować na nie probiotyki

Mariusz Siwko
12.10.2021

Zaparcia u dzieci są prawdziwą zmorą dla rodziców. Pojawiają się znikąd, przytrafiają się w dowolnym momencie i czasem trudno je jednoznacznie zdefiniować.  To tylko niektóre powody, dla których ta dolegliwość nie jest pozytywnie kojarzona. Jak więc za nią się zabrać, żeby ulżyć w cierpieniu najmłodszym? Czy można je w jakiś sposób szybciej zdiagnozować? Ile mogą trwać? Jakie są ich konsekwencje. W poniższym tekście postaramy się odpowiedzieć na te wszystkie pytania.

Kiedy mówimy o zaparciu?

Zaparcia, jako jednostka chorobowa, pojawia się wtedy, gdy wypróżnianie następuje rzadziej niż dwa razy w tygodniu. Często towarzyszy mu brudzenie bielizny stolcem, co wiąże się z powstrzymywaniem się przed oddaniem go. 

Co powoduje zaparcia u dzieci? Jest wiele odpowiedzi na te pytania

Powodów zaparć u dzieci może być bardzo wiele. Jednak jako najważniejsze definiowane są dwie główne przyczyny. Zaledwie jedna na dwadzieścia osób boryka się z podstawą biologiczną. Może to być celiakia, choroby układu pokarmowego lub niedoczynność tarczycy. Cała pozostała grupa ma problemy natury czynnościowej, czyli takiej spowodowanej nieprawidłową pracą układu pokarmowego, a w szczególności jelit. Często jest to także celowe zatrzymanie stolca. Wtedy wiąże się to ze świadomym powstrzymywaniem wypróżniania się.

Dowiedz się więcej o zaparciach u dzieci i młodzieży https://biogaia.pl/zastosowanie/dzieci-3-18-lat/zaparcia/

Tutaj dotykamy bardzo delikatnej tematyki. Często dzieje się tak, że dzieci nagle zastygają podczas zabawy i w takim bezruchu trwają kilka lub kilkanaście sekund. Ponadto silnie zaciskać pośladki aby przetrzymać parcie. Może to być spowodowane lękiem przed defekacją. Ma on różne podłoża, czasem jest to bolesne wypróżniania, czasem niechęć do tej czynności, a innym razem chęć dalszego noszenia pieluszki. 

Skąd bierze się bolesny stolec - powody bywają bardzo naturalne. Jak leczyć zaparcia u dzieci?

Bolesne wypróżnianie może być spowodowane twardym stolcem. Dziecko nie będzie do końca rozumieć, że powstrzymywanie stolca jest dla jego zdrowia niebezpieczne. Dlatego w okresie zmian żywienia pojawiają się one najczęściej. Wyobraź sobie sytuację, gdy przechodzi z jednej diety na drugą. Widzisz wtedy, że twój organizm zaczyna pracować inaczej. Jeżeli robisz sobie tygodniowy detoks, to w jego trakcie twoje stolce będą bardziej miałkie. Jednak gdy wrócisz do treściwych i suchych posiłków to i kał się zdecydowanie zmieni. Podobnie jest w przypadku dzieci. Odczuwają one dużą zmianę w pracy jelit po odstawieniu piersi, po wprowadzeniu posiłków stałych do diety czy po prostu po zmianie sposobu odżywiania. Dlatego w tym czasie szczególnie obserwuj swoich podopiecznych.

Leczenie zaparć u dzieci. Trzeba zapobiegać i skutecznie reagować

Profilaktyka jest najlepszym sposobem na leczenie zaparć u dzieci. Dobrze komponuj dietę, uzupełaniaj ją o warzywa i, jeśli to konieczne, podawaj probiotyki. Ponadto, zachęcaj dziecko do aktywności fizycznej i ruchu. Pozwoli to na odpowiednie stymulowanie jelit. Niezłym pomysłem jest to, żeby od razu po posiłku zachęcać dziecko do wypróżniania. Wtedy odruch jest defekacyjny jest naturalny i silny. 

Czasem jednak profilaktyka to zdecydowanie za mało. Jeżeli dziecko ma duże problemy z wypróżnianiem, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Wszystko dlatego, że długotrwałe przerwy w wypróżnianiu mogą powodować dyskomfort i ból. Należy więc reagować szybko i sprawnie. 

W sytuacjach trudniejszych, gdy typowe sposoby nie pomagają, stosuje się wlewki do odbytnicy. Pomagają one w rozrzedzeniu stolca i szybkim wypróżnieniu. Nie może to być jednak sposób na wypróżnianie. Po takim zabiegu warto wprowadzić zmiany w diecie i wprowadzić więcej ruchu.

Jaki probiotyk na zaparcia u dziecka?

Probiotyki na zaparcia mogą być bardzo użyteczne. Wszystko dlatego, że te preparaty stabilizują mikroflorę żołądkowo-jelitową dziecka. Jeżeli będziesz w stanie utrzymać ją w dobrej kondycji, ułatwisz swojemu dziecku łatwe wypróżnianie. Wszystko dlatego, że ma ona zdecydowany wpływ na konsystencję i kształt stolca.

Inne przyczyny zaparć u dziecka - może mieć na to wpływ wiele czynników

Zaparcia u dzieci mogą być powodowane przez wiele dodatkowych czynników. Choć nie powinny grać głównej roli, to często źle na dziecko wpływa stres i zmiany. Mają one pośredni wpływ na perystaltykę jelit. Dodatkowo, ważna jest tutaj nieprawidłowa dieta, która może powodować naprzemiennie biegunki i zaparcia. Wiele osób diagnozuje te problemu u swojego dziecka na przykład podczas wakacyjnych wyjazdów. Jest to stosunkowo częsty problem, gdyż schorzenia żołądkowo-jelitowe pojawiają się przy nagłej i czasowej zmianie diety. Ważne jest także, żeby unikać siedzącego trybu życia, ruch dobrze wpływa na układ trawienny u dzieci. Czasem powodem jest brak wystarczającej ilości błonnika w diecie, jest on stymulatorem odpowiedniej pracy jelit, warto więc go uzupełniać.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie