Zastosowanie soczewek wewnątrzgałkowych

Krzysztof Jagielski
29.08.2019

Soczewki wewnątrzgałkowe wszczepiane są pacjentom podczas operacji zaćmy. Zaćma to choroba narządu wzroku, w której dochodzi do zmętnienia naturalnej soczewki, przez co pacjent ma problemy z prawidłowym widzeniem. Jest ono nieostre, obraz jest zamazany, a w momencie patrzenia w źródło światła chory doznaje oślepienia. Zaćma postępuje stopniowo, jednak nieleczona może skończyć całkowitym zmętnieniem soczewki i utratą wzroku. Jedyna metodą, pozwalającą uzyskać poprawę wzroku u chorych na zaćmę jest leczenie operacyjne, podczas którego wszczepia się pacjentowi soczewki wewnątrzgałkowe. Soczewki wewnątrzgałkowe mogą jednocześnie leczyć m.in. astygmatyzm i starczowzroczność (presbiopię).

Rodzaje sztucznych soczewek

Bardzo ważny jest wybór odpowiedniej soczewki, która następnie zostanie wszczepiona pacjentowi. Soczewki wewnątrzgałkowe dzielimy na jednoogniskowe i wieloogniskowe. Soczewka wewnątrzgałkowa jednoogniskowa zapewnia dobre widzenie z daleka lub z bliska. Wszczepia się ją pacjentom cierpiącym na krótkowzroczność bądź dalekowzroczność. Dlatego np. do czytania lub prowadzenia samochodu konieczne będzie jeszcze dobranie odpowiednich okularów. Soczewka wewnątrzgałkowa wieloogniskowa z kolei usprawnia widzenie w pełnym zakresie, zarówno z bliska, jak i z daleka, a także w odległości pośredniej. Zastąpienie zmętniałej soczewki naturalnej soczewką wieloogniskową zazwyczaj eliminuje już konieczność używania okularów. Istnieją jeszcze soczewki toryczne, które służą do jednoczesnego leczenia zaćmy i astygmatyzmu. Wśród nich można wybrać zarówno soczewkę jednoogniskową, jak i wieloogniskową.

Istotne parametry

Poszczególne soczewki sztuczne charakteryzują się różnymi parametrami. W zależności od potrzeb warto dobrać odpowiedni materiał, z jakiego wykonana jest soczewka, wersję z filtrami UV oraz właściwą konstrukcję i asferyczną część optyczną, która pozwala na uzyskanie jeszcze lepszej jakości widzenia. Sklep MDT oferuje Państwu soczewki wykonane z krystalicznie przejrzystego materiału, jakim jest akryl hybrydowy. Jest to tworzywo, które wykazuje zarówno cechy hydrofobowe, decydujące o ścisłym przyleganiu soczewki do tylnej powierzchni torebki, jak i właściwości hydrofilowe, zapewniające wysoką przejrzystość i elastyczność. Dostępna w naszym sklepie soczewka wewnątrzgałkowa (https://www.mdt.pl/acriva-model-udb-625) wykazuje ponadprzeciętne parametry optyczne. Oznacza to, że kompensuje ona odchylenia sferyczne tworzone przez rogówkę, dzięki temu, że wykorzystuje ujemną, asferyczną powierzchnię. Zapewnia to pacjentom perfekcyjne widzenie.

 

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie