Czarnuszka to zdecydowanie jeden z najmodniejszych produktów spożywczych ostatnich lat. Jej znakomite właściwości zdrowotne są szeroko opisywane w Internecie, chwalą ją znani dietetycy, gwiazdy. Jeśli w Twojej kuchni wciąż brakuje nasion tej rośliny, jak najszybciej napraw ten błąd. Czarnuszka może pomóc Ci w oczyszczeniu organizmu z toksyn i znacząco poprawić Twój stan zdrowia.
Zdrowie w ziarenkach
Czarnuszka jest zaliczana do tzw. superfoods, czyli bardzo zdrowej, organicznej żywności, która zyskała popularność przede wszystkim dzięki weganom i wegetarianom. W ich diecie takie produkty, jak czarnuszka, są obecne od bardzo dawna. Powoli przekonują się do nich także mięsożercy.
Czarnuszka swoją nazwę zawdzięcza oczywiście czarnemu kolorowi ziaren. Można ją kupić w sklepach ze zdrową żywnością, a coraz częściej także w hipermarketach. Należy koniecznie zwracać uwagę na pochodzenie produktu – najlepiej wybierać nasiona z ekologicznych upraw. Są droższe, ale o wiele zdrowsze.
Co takiego dobrego jest w czarnuszce? Przede wszystkim witaminy i składniki mineralne. To mała bomba witaminy A oraz E, które odpowiadają za zdrowy, młody wygląd. Nasiona zawierają także witaminy z grupy B, żelazo, potas, wapń, magnez, cynk i nienasycone kwasy tłuszczowe. Produkt ten ma działanie oczyszczające organizm z toksyn. Dlatego wiele osób stosuje bardzo modne „mityngi detoksykacyjne”, jedząc wyłącznie produkty z dodatkiem czarnuszki.
Jak stosować czarnuszkę?
Zastosowanie tego niepozornego produktu jest naprawdę szerokie. Warto ją wybierać zamiast innych popularnych nasion, np. słonecznika czy sezamu. Czarnuszka doskonale pasuje do zup, sałatek, wypieków, szczególnie do domowego chleba. Możesz ją zmieszać z twarogiem i stosować w formie przyprawy do różnych dań. Bardzo dobrze sprawdza się do przygotowywania naparów.
Zdrowotne działanie czarnuszki
Regularne jedzenie czarnuszki nie tylko pomoże Ci usunąć z organizmu toksyny, ale także usprawni pracę Twoich nerek. Jest to szczególnie polecane osobom chorującym na kamienie nerkowe oraz schorzenia układu moczowego. Czarnuszka obniża bowiem stężenie szczawianów w moczu.
Nasiona tej rośliny wykazują również działanie antyrakowe i przeciwzapalne. Badania potwierdziły, że zawarte w czarnuszce antyoksydanty mogą ograniczać ryzyko zachorowania na nowotwory wątroby, trzustki, szyjki macicy, żołądka, jelita grubego, mózgu i piersi.
Czarnuszka to także jeden z najsilniejszych naturalnych antybiotyków, dlatego warto ją spożywać w sezonie grypowym, podczas walki z przeziębieniem i w celu wzmocnienia odporności.
Jedzenie czarnuszki bardzo polecamy też osobom mającym problemy z układem pokarmowym, szczególnie cierpiącym na wrzody żołądka i przełyku oraz refluks.