Białe meble w każdym z typów pomieszczeń - gdzie najbardziej pasują?

Krzysztof Jagielski
12.04.2021

Dobór mebli jest uznawany za najtrudniejszą czynność w przypadku aranżacji pomieszczenia. Dobrze skomponowane szafki, kanapy czy stoliki mogą dodać uroku naszemu wnętrzu, a my jako właściciele mieszkania będziemy czuć się w nim przytulniej i bezpieczniej. W procesie wyboru mebli konieczne jest, aby pomyśleć zarówno o odpowiednim ulokowaniu, jak i o kolorystyce względem określonego pokoju.

Ciężko niekiedy stwierdzić jaki kolor wyposażenia będzie praktyczny dla danego wnętrza. Aktualnie topową kolorystyką umeblowania jest biel. Czy sprawdzi się ona jednak wszędzie? 

Umeblowanie kuchni 

Największą zaletą z posiadania białej kuchni jest wizualne powiększenie przestrzeni oraz to, że meble w tym kolorze wpasują się niemal dla każdego zabarwienia na ścianie. Można je łączyć zarówno z drewnem, jak i z granitem czy marmurem. Oprócz tego, łatwo je wyczyścić. 

Obecnie idąc do sklepu meblowego, możemy spotkać się z białymi meblami, które zawierają połysk oraz tymi, które są odpowiednio stonowane. Te pierwsze świetnie sprawdzą się w mniejszych pomieszczeniach kuchennych, gdyż w połączeniu z dobrym oświetleniem świetnie stworzą efekt powiększonej przestrzeni.  

Do wad białych mebli kuchennych można zaliczyć łatwość uszkodzenia powłoki. Producenci starają się tworzyć coraz mocniejsze i lepsze jakościowo powierzchnie zewnętrzne, jednak warto być na tyle ostrożnym, by nie zarysować ich chociażby nożykiem.  

Białe meble w przedpokoju? 

Przedpokój to idealnie miejsce, dla którego można zastosować białe umeblowanie. Kompozycji jest wiele. Do holu potrzebna jest jedynie szafka, wieszak i półka. Większość osób decyduje się na zakup gotowego zestawu zawierającego dane elementy, aby nie mieć problemu z ich dopasowaniem.  

Kolorystyka ścian lub tapet pod białe meble jest praktycznie dowolna. Najlepiej jednak biała szafka na buty sprawdzi się w połączeniu z kolorem szarym lub grafitowym. Często również spotyka się tzw. styl skandynawski, będący kolaboracją bieli i drewna. Na podstawie danego stylu, producenci zaczęli stosować na szafkach i wieszakach elementy imitujące sosnę.  

Co ciekawsze, dla białego koloru mebli świetnie sprawdzi się również biały kolor ścian. Warto jednak w tym wypadku dodać niedużą tapetę tworzącą kontrast oraz przypasować to do imitujących beton płytek podłogowych.  

Zastosowanie bieli w salonie

Salon jest miejscem naszego wypoczynku oraz przyjmowania gości. Zastosowanie bieli jest dobrym rozwiązaniem w przypadku tego pomieszczenia, jednak warto pamiętać, aby z nią nie przesadzić. Pragnąc zrelaksować się po ciężkim dniu, nasze oczy potrzebują większej ilości ciepłych kolorów. Z tego względu, zakup białej komody np. pod telewizor będzie sensowny tylko w przypadku, gdy będzie ona zawierała drewniane elementy.  

Mało praktycznym rozwiązaniem są za to białe fotele, sofy i kanapy. Szybko się brudzą i zdecydowanie odradza się ich zakup w sytuacji, w której w domu jest pies. Lepszym wyjściem będzie natomiast sofa w kolorze kremowym lub całkowicie brązowa. Przyjemne dla oka jest również zastosowanie białych szafek wiszących na jednej ze ścian salonu.  

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.