Czy warto zainwestować w drewnianą podłogę?

Mateusz Nowak
12.04.2021

W każdym pomieszczeniu naszego domu, od czasu do czasu przydaje się wprowadzenie jakichś zmian. Czasem jest to kwestia zużywających się, lub niszczejących materiałów wykorzystanych do wykończenia danego pokoju, a czasami - jedynie kwestia znudzenia danym jego wyglądem. Jednym z najlepszych sposobów na wizualną odmianę naszego pomieszczenia jest na przykład wymiana podłogi. Jest to bowiem element często pomijany w kwestii drobnych zmian, a jednocześnie stanowiący istotny element w kwestii komfortu użytkowania danego pomieszczenia. Bez względu na przyczynę wymiany podłogi (znudził Ci się stary kolor, albo po prostu parkiet wytarł się w kluczowych miejscach), ważne są nie tylko walory estetyczne, ale również - a może nawet przede wszystkim - wytrzymałość techniczna wybranego przez nas materiału. Oczywistym jest fakt, że gdy inwestujemy pieniądze w wymianę danego elementu wyposażenia, chcemy uzyskać jak najtrwalszy efekt. Jaką więc podłogę wybrać, aby zaspokajała wszechstronnie nasze potrzeby?

Podłogi drewniane - dlaczego warto?

Kiedyś podłogi drewniane były używane niemalże wszędzie. Przy aktualnym rozwoju nauki i techniki, w wielu przypadkach zostały one wyparte przez konkurencyjne materiały drewnopodobne - wielobarwne, oraz zazwyczaj znacznie tańsze od klasyki. Często jednak w parze z niską ceną podąża niewysoka jakość danego materiału, co już bezpośrednio przekłada się na jego wytrzymałość i prognozowany czas eksploatacji danej podłogi. Z tego względu w dzisiejszych czasach coraz więcej osób chętnie wraca do ideału sprzed lat, jakim okazują się dla nich być podłogi drewniane - piękne, wytrzymałe, kojarzące się z ciepłem rodzinnym i bliskością natury ponownie podbijają rynek podłogowy. Dlaczego jednak klasyka okazuje się być bardziej doskonała, niż wytwory nowoczesnej technologii?

Niepodważalne zalety podłóg drewnianych

Podłogi drewniane z ogromną siłą powracają na rynek wykończeniowy. Jakie cechy tej klasyki sprawiają, że mimo upływu lat jest wręcz niezastąpiona?

Wytrzymałość

Najczęściej podnoszonym aspektem w kwestii użyteczności podłóg drewnianych jest ich niepokonana wręcz wytrzymałość. Nowocześnie wytwarzane, sztuczne panele drewnopodobne nie wykazują trwałości nawet w ułamku takiej, jak prawdziwe drewno. Duża część amatorów tego typu współczesnych rozwiązań zazwyczaj kierują się niską ceną danego materiału - niestety, jest to jedynie pozorna oszczędność. Sztuczne panele mają szansę odsłużyć maksymalnie kilka lat, po których upływie konieczna jest zazwyczaj ich wymiana, ze względu na wyraźne przetarcia i inne temu podobne oznaki zużycia. Finalnie, wymiana tego typu materiałów wymaga od nas ponownej inwestycji co kilka lat, wskutek czego musimy liczyć się z dużo wyższymi, powtarzającymi się cyklicznie kosztami utrzymania pokoju w dobrym stanie technicznym. Podłoga drewniana natomiast, dobrze dobrana pod rodzaj użyteczności pokoju, będzie służyć mieszkańcom nawet przez pokolenia.

Zdrowie i komfort użytkowania

Istotnym elementem, na który należy zwrócić uwagę w kwestii wyrobów drewnopodobnych są syntetyczne dodatki używane w ich produkcji - które, w oczywisty sposób nie pozostają obojętne dla naszego zdrowia. Naturalne drewno wykorzystywane do produkcji podłóg nie tylko nie zawiera sztucznych dodatków, ale również charakteryzuje się naturalnym ciepłem i wygłuszeniem kroków, co jest niewątpliwie jego następnym atutem.

Ponadczasowa estetyka

Prawdziwe drewno jest w stanie skutecznie wkomponować się w każdy styl pomieszczenia, dodając mu niesamowitego charakteru - w końcu, niemożliwym jest znalezienie dwóch identycznych desek. Niepowtarzalność tego typu wykończenia sprawi, że każdy pokój uzyska nowe życie, na jakie z pewnością zasługuje.

Jest to jedynie kilka zalet tego typu rozwiązań, które czynią je ponadczasowym. Podłogi drewniane okazują się być fantastyczną, estetyczną inwestycją w Twoje pomieszczenie, które posłuży Ci długie dekady, a nawet całe pokolenia.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie