Czym wykończyć teren przed działką?

Jerzy Biernacki
19.05.2021

Budując dom zwykle nie zwracamy większej uwagi na to, co znajduje się bezpośrednio przed działką. W pewnym momencie zaczynamy jednak zauważać, że estetyka terenu przylegającego do frontowego ogrodzenia pozostawia wiele do życzenia – szczególnie, jeśli do posesji prowadzi droga gruntowa. W takiej sytuacji warto pomyśleć o wykończeniu tego terenu, również po to, aby nie grzęznąć w błocie podczas spacerów czy nie dopuszczać do zalewania działki podczas ulewy. Kilka pomysłów znajdziesz w naszym poradniku.

Płyty ażurowe

Bardzo prosty, a przy tym estetyczny i niedrogi sposób na utwardzenie terenu przed działką. Płyty ażurowe mają również tę zaletę, że pozwalają uniknąć efektu całkowitej „betonozy” – wystarczy wysiać trawę w ich otworach. Dodatkowo takie płyty nie ograniczają wchłaniania wody, co będzie korzystne podczas opadów (brak ryzyka zalewania działki, zwłaszcza położonej poniżej poziomu ulicy).

Kamień drogowy

Jeśli dysponujesz ograniczonym budżetem, to dobrym pomysłem może być zastosowanie kamienia drogowego, nazywanego potocznie tłuczniem. Nie jest specjalnie urodziwy, ale spełni swoją funkcję – przed działką przestanie się tworzyć błoto, będzie można parkować tam samochody czy spokojnie wyjść na spacer bez konieczności zakładania kaloszy.

Kamień ozdobny

Świetna alternatywa dla kamienia drogowego, przy czym tutaj trzeba będzie już sięgnąć znacznie głębiej do kieszeni. Kamień ozdobny wymaga rozsypania na równym podłożu, najlepiej zabezpieczonym agrowłókniną. Cena kamienia ozdobnego zależy od jego rodzaju i frakcji. Tona np. grubego otoczaka wynosi około 1000 złotych.

Kostka brukowa

To zdecydowanie najlepsze rozwiązanie pod kątem funkcjonalnym. Kostka brukowa od ręki rozwiąże problem tworzenia się błota przed działką. Można z niej wybudować chodnik prowadzący do utwardzonej ulicy, zostawić wolne przestrzenie na estetyczne nasadzenia etc. Z drugiej strony jest to metoda kosztowna, wymagająca zatrudnienia fachowej ekipy, a przy tym wpisująca się w krytykowany trend „betonozy”.

Trawa

Jeśli teren przed działką nie jest uczęszczany przez samochody i nie planujesz wyznaczać tam miejsca parkingowego, to warto pomyśleć o wysianiu trawy. Wcześniej trzeba przygotować podłoże i je użyźnić. Trawa jest estetyczna, tania, łatwa w utrzymaniu, a przy tym nie będzie problemu z wchłanianiem wody opadowej przez grunt.

Artykuł powstał przy współpracy mazfryzjerki.com

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.