Kwiaty doniczkowe to najpiękniejsza ozdoba każdego domu, ale tylko pod warunkiem, że rośliny są zadbane, zdrowe i bujnie rosnące. Z tym bywa niestety różnie. Wiele z nas ma problem z utrzymaniem kwiatów w dobrej kondycji, co czasami jest źródłem irytacji. Jeśli Twoje kwiaty marnieją, to prawdopodobnie popełniasz kilka klasycznych błędów w ich uprawie. Wymieniamy 5 najczęstszych.
- Zbyt obfite podlewanie – co za dużo, to niezdrowo! Warto wziąć sobie te słowa do serca, ponieważ mają one wyjątkowe zastosowanie w przypadku uprawy kwiatów doniczkowych. Owszem, są gatunki, które uwielbiają rosnąć w stale wilgotnej glebie, ale większość kwiatów jednak tego nie znosi. Nadmiar wody prowadzi do gnicia korzeni i jest często przyczyną marnienia okazów.
- Zmiana stanowiska – która z nas nie próbowała ratować ukochanego kwiatka zmieniając mu stanowisko w domu? Takie działanie nie zawsze okazuje się skuteczne, a wręcz może pogorszyć sprawę. Kwiaty bardzo nie lubią być przestawiane, dlatego decyduj się na ten krok tylko w ostateczności. Jeśli roślinka dobrze sobie radzi w jednym miejscu, nie zmieniaj go. Poczytaj również o swoich okazach i dowiedz się, jakie stanowiska lubią najbardziej. Wbrew pozorom są kwiaty, które świetnie rosną po stronie północnej.
- Zbyt obfite nawożenie – mamy tutaj do czynienia z tą samą sytuacją, co w przypadku podlewania. Jeśli chcesz ratować swoje marniejące kwiaty, to podsypanie ich większą ilością nawozu wcale nie jest takim dobrym pomysłem. Nawóz w nadmiarze bardzo szkodzi roślinom, może prowadzić do żółknięcia liści, a nawet spalić korzenie. Znacznie bezpieczniejsze dla kwiatów są nawozy naturalne – świetnie sprawdzi się tutaj np. woda po ugotowanych ziemniakach (byle nie była osolona).
- Brud w doniczce – musisz zwracać uwagę na to, co znajduje się na powierzchni ziemi w doniczce. Na bieżąco usuwaj uschnięte liście, opadłe pędy, kłęby kurzu i inne zabrudzenia. Szczególnie szkodliwe dla roślin są odpady organiczne, czyli właśnie liście i pędy, które mogły zostać zaatakowane przez pasożyta, a ten z łatwością przeniesie się na kwiat. Poza tym odpady organiczne gniją, co niekorzystnie wpływa na stan gleby i korzeni.
- Bliskość grzejnika – zdecydowana większość kwiatów doniczkowych nie lubi bardzo wysokiej temperatury, a już szczególnie jej gwałtownych zmian. Dlatego nigdy nie stawiaj rośliny w bezpośrednim sąsiedztwie kaloryfera. Jeśli już to zrobiłaś i kwiat wyraźnie marnieje, to niemal na pewno jest to wina bliskości źródła ciepła.
Teraz możesz już zastosować się do naszych rad. Na pewno szybko zauważysz, że to przyniosło efekty i Twoje kwiaty niedługo wrócą do formy!