Dom z piętrem czy parterowy… Jaki projekt wybrać?

Piotr Kowalczyk
23.10.2017

Będzie to jedno z pierwszych pytań na które będzie musiał odpowiedzieć sobie każdy, kto planuje budowę domu. Wybór bryły i rodzaju budynku to podstawowe zagadnienie, które trzeba wziąć pod uwagę już na samym początku. Dopiero potem można zastanowić się nad metrażem oraz wyborem konkretnego projektu.

Trudno dywagować na temat tego, który wybór będzie lepszy. Zanim zdecydujemy się na rodzaj budynku trzeba sprawdzić zapisy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Zdarza się bowiem, że w niektórych lokalizacjach zabrania się budowy domów parterowych, a dopuszcza jedynie domy z poddaszem użytkowym lub pełnym piętrem. W tym drugim przypadku pojawiają się dodatkowe obostrzenia odnośnie dopuszczalnego kąta nachylenia dachu.

Bryła domu to oczywiście względy estetyczne. Domy parterowe uchodzą za bardziej funkcjonalne i nowoczesne. Zwłaszcza w ostatnich latach popyt na tego typu budownictwo przybrał na sile. Nie bez znaczenia był zapewne fakt, że domy parterowe uchodzą za tańsze w budowie. Nie jest to do końca prawdą. O ile w przypadku budynków parterowych odchodzą koszty związane z podwójnym stropem, schodami, balustradami itp., o tyle koszty zadaszenia czy fundamentów są znacznie wyższe.

Z kolei w przypadku domów piętrowych dochodzą wspomniane wyżej koszty dodatkowych elementów oraz okna dachowe. Wydawać by się mogło, że nie jest to aż tak istotna kwestia. W praktyce koszt okien dachowych może być dość wysoki, zwłaszcza jeśli jest ich w budynku sporo. Dlatego warto wziąć pod uwagę również tę kwestię.

I na koniec względy praktyczne – domy parterowe są wygodniejsze w użytkowaniu i utrzymaniu w czystości. Wszystkie pomieszczenia znajdują się na jednym poziomie, co jest ogromnym udogodnieniem zwłaszcza w przypadku gdy w domu mieszka rodzina z małymi dziećmi czy osoby starsze. Nawet podnoszony często argument o tym, że w domach z piętrem jest większa szansa na prywatność wydaje się nieuzasadniona. Projekty domów parterowych są tak przemyślane, aby część dzienna czyli salon, kuchnia, łazienka i gabinet znajdowały się po jednej stronie domu, a część z sypialniami była odpowiednio oddzielona. Nie ma więc problemu z oddzieleniem sfery, w której toczy się codzienne życie i tej, w której odpoczywamy.

Domy z poddaszem są natomiast często wybierane przez miłośników budownictwa klasycznego, tradycyjnego. Ozdobne lukarny, kolumny, kominki wbudowane w bryłę domu – to elementy charakterystyczne dla domów z poddaszem. Choć oczywiście nie brakuje domów piętrowych w stylu nowoczesnym.

Dlatego wybór projektu to kwestia, którą należy dobrze przemyśleć, ponieważ konsekwencje wyboru towarzyszyć będzie przez długie lata.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie