Domowe sposoby na inflację. Sprawdź, jak możesz mądrze oszczędzać we własnych czterech ścianach

Krzysztof Jagielski
17.10.2022

Inflacja gnębi nasze portfele i nic nie wskazuje na to, aby sytuacja miała się szybko poprawić. Wszyscy odczuwamy gwałtowny wzrost kosztów życia, przede wszystkim zakupu mediów i żywności. W naturalny sposób rośnie więc zainteresowanie dobrze znanymi, ale nieco ostatnio zapomnianymi sposobami na oszczędzanie w domu. Kilka propozycji znajdziesz w naszym poradniku.

Rób żywność we własnym zakresie

Tutaj pomysłów jest całe mnóstwo. Możesz na przykład piec własny chleb, przygotowywać domowe szynki czy ciasta. Nauczenie się tego nie zajmuje dużo czasu, a w zamian zyskasz nie tylko olbrzymią satysfakcję, ale również sporo oszczędności w portfelu.

Domowe soki i przetwory

Przygotowanie domowych przetworów nie jest niczym skomplikowanym. O sprawdzone przepisy zapytaj babcię czy mamę lub poszukaj ich w Internecie. W ciągu jednego weekendu jesteś w stanie przygotować przetwory na całą zimę, które w dodatku będą dużo smaczniejsze niż ze sklepu. Tak samo jest z sokami – a pamiętajmy, że to właśnie napoje bezalkoholowe w ostatnim czasie zdrożały najbardziej (obok żywności).

Ogranicz spożycie produktów, które są niezdrowe, a kosztują krocie

Mamy tutaj na myśli przede wszystkim słodycze, ale też mocne alkohole czy słone przekąski. Śmiało możesz się bez tego wszystkie obejść, oszczędzając przy tym mnóstwo pieniędzy na codziennych czy cotygodniowych zakupach.

Domowy alkohol

Jeśli lubisz od czasu do czasu wypić coś mocniejszego, to koniecznie poszukaj przepisów na domowe alkohole. Przygotowanie własnej nalewki nie stanowi wielkiego problemu, a taki alkohol, w przeliczeniu na litry, będzie wielokrotnie tańszy niż sklepowy. W dodatku taka nalewka fajnie sprawdzi się w sezonie przeziębienia i grypy, na przykład jako składnik rozgrzewającej herbaty.

Tańsze sprzątanie domu

Sposobów na ograniczenie kosztów sprzątania jest mnóstwo. Możesz na przykład rozważyć zrezygnowanie z klasycznych środków czyszczących, zastępując je domowymi roztworami wody, sody i kwasku cytrynowego – to świetny zamiennik m.in. płynu do WC czy do kabiny prysznicowej. Proszek do prania możesz zastąpić węglanem sodu, a płyn do szyb zwykłym octem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.