Ile kosztuje założenie trawnika z rolki?

Piotr Kowalczyk
05.05.2021

Zakładanie tradycyjnego trawnika z siewu to dość żmudny i kłopotliwy proces. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na trawę z rolki, która jest prosta w montażu i zapewnia natychmiastowy efekt. Pewne obawy budzą jednak wysokie koszty związane z zakładaniem trawnika z rolki. Czy rzeczywiście wybór trawy z siewu to zawsze bardziej ekonomiczne rozwiązanie? Sprawdź, ile kosztuje założenie trawnika z rolki.

Od czego zależy koszt założenia trawnika?

Zakładanie trawnika – zarówno z rolki, jak i z siewu – wiąże się z przygotowaniem podłoża (oczyszczeniem i odchwaszczeniem terenu, przekopaniem gleby, rozłożeniem ziemi pod trawnik) zakupem i transportem materiału oraz przeprowadzeniem niezbędnych prac w ogrodzie (m.in. rozłożenie trawy z rolki/wysiew nasion, montaż siatki na krety, systemu automatycznego nawadniania, obrzeży trawnikowych). Wszystko to wpływa na ostateczną cenę założenia trawnika. 

Głównym czynnikiem warunkującym koszt trawnika z rolki jest wielkość naszego ogrodu. Im większa będzie powierzchnia murawy, tym więcej materiału będziemy musieli zakupić. Należy przy tym przewidzieć straty materiału i zakupić około 5% więcej trawy z rolki niż wynika z powierzchni murawy. Przy większych zamówieniach zwykle spada jednak cena trawy z rolki i jej montażu za m2.

Koszt założenia trawnika z rolki uzależniony jest także od zakresu zamawianych usług i nakładu pracy. Kompleksowe przygotowanie terenu pod trawnik, wraz z montażem niezbędnych instalacji i trawy z rolki, jest znacznie droższe niż samo rozłożenie darni. Założenie trawnika na trudnych terenach (np. skarpach) zwykle wymaga dodatkowych prac, które generują dodatkowe koszty. 

Jaka jest cena trawy z rolki?

Cena trawy z rolki to około 10-30 zł/m2. Za trawnik o powierzchni 100 m2 zapłacimy więc średnio 2000 zł. Założenie trawnika o większej powierzchni (250-500 m2) to wydatek około 4750-9500 zł. Cena trawy z rolki może różnić się w zależności od producenta, materiału siewnego czy przeznaczenia (uniwersalna, sportowa, ozdobna).

Ile kosztuje założenie trawnika z rolki?

Aby uzyskać oczekiwany rezultat w ogrodzie, należy zadbać nie tylko o wybór wysokiej jakości trawy z rolki, ale także o jej prawidłowy montaż. Powinien być on przeprowadzony w ciągu 24 godzin od dostarczenia darni. Montaż trawy z rolki nie wymaga szczególnych umiejętności, ale musi być wykonany dokładnie, precyzyjnie i szybko. Wiąże się on z pewnym wysiłkiem fizycznym. Osoby, które nie są w stanie wykonać wszystkich prac samodzielnie, mogą zdecydować się na zlecenie montażu trawy z rolki firmie ogrodniczej. Ile kosztuje trawa z rolki łącznie z montażem? 

Jeśli chcemy w całości powierzyć zakładanie trawnika z rolki specjalistom, musimy przygotować się na wydatek 35-40 zł/m2. Pokryjemy wtedy koszty oczyszczania terenu z pozostałości budowlanych, kamieni, korzeni i gałęzi, odchwaszczenia, spulchnienia i wyrównania podłoża, rozłożenia darni, wałowania trawnika i wyrównania jego brzegów. Jeśli jednak dysponujemy już przygotowanym terenem pod trawnik, możemy opłacić wyłącznie samo rozkładanie trawy z rolki. Cena takiej usługi to około 25-35 zł/m2. 

Już na etapie zakładania trawnika, warto przeprowadzić prace, które ułatwią jego późniejszą pielęgnację i eksploatację. Jeżeli podłoże w ogrodzie jest mało urodzajne, należy poprawić jego żyzność przy użyciu humusu. Żyzną ziemię pod trawnik zakupimy w cenie 20-50 zł za tonę (humus nieprzesiany) lub 80-100 zł za tonę (humus przesiany). By wyglądu murawy nie szpeciły kretowiska, warto zainwestować także w siatkę na krety. Jej montaż kosztuje oko. 10 zł/m2. W utrzymaniu prawidłowej wilgotności trawnika pomoże automatyczny system nawadniający, który można zainstalować za 30-80 zł/m2.

Aby wykończyć i oddzielić trawnik, warto zakupić obrzeża trawnikowe. Ich ceny uzależnione są od materiału, np. obrzeża betonowe kosztują ok. 10-20 zł/mb, granitowe ok. 50-70 zł, ekoboard ok. 30-40 zł/mb. Za montaż obrzeży zapłacimy średnio 25-30 zł/mb.

Jak zmniejszyć koszt zakładania trawnika z rolki?

Jeśli zależy nam na obniżeniu kosztów zakładania trawnika z rolki, nie musimy zlecać jego montażu firmie ogrodniczej. Układanie trawnika z rolki nie jest skomplikowane – można więc przeprowadzić je samodzielnie. 

Dobrym sposobem na obniżenie wydatków na zakładanie trawnika z rolki jest także rezygnacja z niektórych usług oferowanych przez firmy ogrodnicze. Zastanówmy się więc, które prace musimy zlecić fachowcom, a z którymi poradzimy sobie sami. Zwykle bardziej opłacalne jest skorzystanie z oferty firm proponujących kompleksowe usługi niż szukanie pracowników czy wynajmowanie sprzętu na własną rękę. Również samodzielne oczyszczenie terenu i przygotowanie podłoża pozwoli obniżyć koszty zakładania trawnika z rolki. Dodatkowe oszczędności przyniesie nam zakup trawy z rolki w firmie oferującej darmowy transport. 

Unikajmy jednak kupowania trawy z rolki z niepewnego źródła – korzystajmy jedynie z oferty zaufanych producentów. Zakup trawy z rolki niskiej jakości na pewno nie przyniesie nam zysków. 

Trawnik z rolki czy trawnik z siewu – który się bardziej opłaca?

Założenie trawnika z rolki wiąże się z większymi wydatkami niż trawnika z siewu. Nasiona niezbędne do założenia tradycyjnej murawy kosztują średnio 5-10 zł/m2. Za przygotowanie podłoża pod standardowy trawnik i wysiew nasion zapłacimy 5-20 zł/m2. Koszt zakładania trawnika z rolki jest więc kilkakrotnie wyższy niż tradycyjnej murawy. Czy jednak rzeczywiście wybór trawnika z siewu jest zawsze bardziej opłacalny? 

Trawnik z rolki to inwestycja długoterminowa, która pociąga za sobą duże koszty na początku, ale generuje spore oszczędności podczas długiego użytkowania. Trawnik z rolki w przeciwieństwie do tego z siewu pozwala od razu cieszyć się z oczekiwanych efektów. Trawa z rolki dostarczana jest w gotowej i dojrzałej postaci. Nie trzeba więc czekać, aż nasiona wykiełkują, ani martwić się, że cały wysiłek włożony w założenie murawy zostanie zniweczony przez niekorzystne warunki pogodowe lub żerujące ptaki. Trawnik z rolki jest też bardzo łatwy w pielęgnacji. Do utrzymania go w dobrej kondycji przez lata nie są konieczne kłopotliwe i kosztowne zabiegi, np. odchwaszczanie. Aby natomiast utrzymać trawnik z siewu w nienagannym stanie, zwykle trzeba wielokrotnie dosiewać trawę, stosować środki chwastobójcze i wykonywać okresowe renowacje. Wszystkie te zabiegi pociągają za sobą dodatkowe wydatki. Często w perspektywie długoterminowej trawnik z rolki okazuję się więc bardziej ekonomicznym rozwiązaniem. 

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.