Na pewno się zgodzisz, że pralka jest niezbędnym wyposażeniem każdego domu. Trudno sobie wyobrazić bez niej życie – zwłaszcza, jeśli masz dzieci. Zakup pralki to spory wydatek, ale nie warto na niej przesadnie oszczędzać. Porządny model powinien Ci służyć wiele lat, jednak sama jakość wykonania to nie wszystko. Ważne jest również stosowanie się do podstawowych zasad poprawnej eksploatacji. W naszym poradniku podpowiadamy, jak dbać o pralkę, by znacznie przedłużyć jej sprawność.
Jednym z podstawowych kryteriów wyboru pralki jest maksymalny załadunek bębna. Rodziny z małymi dziećmi z reguły rozglądają się za modelami z wsadem wynoszącym przynajmniej 6 kilogramów, choć na rynku są już dostępne pralki 8- czy nawet 9-kilogramowe. Pamiętaj jednak, że jest to wartość MAKSYMALNA. Oznacza to, że producent zaleca mniejszy załadunek. Jeśli notorycznie przeciążasz bęben, to musisz się liczyć z przyspieszonym zużyciem łożysk – a we współczesnych modelach pralek nie zawsze istnieje możliwość ich wymiany (trzeba wymienić cały bęben).
Rada
Dla bezpieczeństwa ładuj do pralki o 1,5-2 kilogramy ubrań mniej niż wynosi maksymalny wsad. Pamiętaj, że ciuchy po namoczeniu są znacznie cięższe.
Głośna praca urządzenia wcale nie musi być objawem jakiejś awarii czy charakterystyczną cechą danego modelu. Bardzo często jest to efekt złego wypoziomowania pralki. Zwróć więc uwagę, czy urządzenie stoi stabilnie na podłodze, czy nie kołysze się podczas ruszania nim na boki. Jeśli jest inaczej, to musisz zastosować podkładki. Dzięki temu pralka nie będzie się poruszać podczas wirowania, co będzie mieć pozytywny wpływ na łożyska i amortyzatory.
Nowoczesne pralki bez problemu osiągają prędkość wirowania na poziomie 1400-1600 obrotów na minutę. Nie zalecamy jednak regularnego zmuszania urządzenia do pracy w górnym zakresie wydajności. Tak wysokie obroty powinny być stosowane sporadycznie – w przeciwnym razie rośnie ryzyko przedwczesnego zużycia łożysk. Jeśli zależy Ci, aby ubrania po praniu szybko wysychały, znacznie lepszym (choć droższym) rozwiązaniem będzie zainwestowanie w elektryczną suszarkę.
Jeśli masz bardzo twardą wodę, to zalecamy stosowanie specjalnych środków chroniących wnętrze pralki przed osadzaniem się kamienia. Możesz również rozważyć zainwestowanie w centralny zmiękczacz wody – przy okazji zaoszczędzisz na środkach piorących (w miękkiej wodzie łatwiej jest wywabić plamy).
Oczywiście pamiętaj o regularnym czyszczeniu wnętrza pralki. Samo przetarcie uszczelek przy drzwiczkach to za mało! Raz na kwartał wlej do bębna szklankę zwykłego octu i nastaw program z wysoką temperaturą (najlepiej 90°C) – to pozwoli usunąć nadmiar kamienia z grzałki i bębna.