Jak odstraszyć gołębie z balkonu? Poznaj skuteczne sposoby

Gołębie są Twoją zmorą? Codziennie musisz sprzątać balkon i wycierać parapety, bo ptaki upodobały sobie akurat tę część bloku? Nic dziwnego, że masz już tego dość. Zaczynasz więc szukać sposobów na to, by raz na zawsze pozbyć się niechcianych gości. Zapomnij jednak o metodzie, jaką zaprezentował Adaś Miauczyński w kultowym „Dniu świra” (gwoździe na parapecie)! Są znacznie lepsze i humanitarne rozwiązania. Przeczytasz o nich w naszym poradniku.

Naklejki na szyby

Bardzo ciekawym i zachwalanym przez wiele osób sposobem jest przyklejenie na szyby imitacji ptaków. Najlepiej, aby były to gatunki drapieżne, jak kruk czy jastrząb. Gołębie się ich boją i istnieje duża szansa, że zaczną omijać balkon szerokim łukiem. W sprzedaży dostępne są też błyszczące naklejki, które odbijają światło i tym samym dezorientują gołębie.

Środki chemiczne

Od razu zaznaczamy: nie chodzi tutaj o trucie gołębi, co jest absolutnie zabronione! W każdym dobrym sklepie zoologicznym kupisz tzw. odstraszacze, które zwykle są dostępne w formie aerozolu. Wystarczy spryskać nimi balkon i parapety. Środek wydziela bardzo nieprzyjemny dla gołębi zapach, ale nie jest wyczuwalny przez ludzi. Czasami spotyka się też produkty w granulacie, których jednak nie polecamy, ponieważ są łatwo zwiewane.

Takie chemiczne rozwiązanie powinno być skuteczne, ale pamiętaj, że preparat trzeba nanosić regularnie co kilkanaście dni.

Dźwiękowe odstraszacze

Jeśli dysponujesz wolnymi środkami, a poziom Twojej desperacji jest już bardzo wysoki, możesz zainteresować się urządzeniami, które emitują dźwięki odstraszające gołębie. Zwykle są to odgłosy ptaków drapieżnych, np. sokoła czy orła.

Droższe urządzenia emitują natomiast ultradźwięki, niesłyszalne dla człowieka, natomiast niezwykle drażniące dla gołębi. Pamiętaj jednak, że podobne odczucia będą mieć zwierzęta domowe, dlatego jeśli masz psa czy kota, to zrezygnuj z tej formy walki z nieproszonymi gośćmi.

Plastikowe kolce

W odróżnieniu od gwoździ czy metalowych kolców nie robią ptakom krzywdy, za to nie pozwalają im siadać na parapetach i balustradzie balkonu. Listwy z plastikowymi kolcami są dostępne w różnych wymiarach i kolorach. Nie wyglądają zbyt efektownie, ale okazują się dość skuteczne.

Siatka

Sposób bardzo skuteczny, ale niestety znacznie pogarszający wygląd balkonu. Specjalna siatka uniemożliwia ptakom siadanie na balustradzie czy parapetach. Jest to rozwiązanie dla osób, u których wszystkie inne metody zawiodły.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.