Jak przygotować wyprawkę do żłobka

Jerzy Biernacki
07.02.2019

Urlop macierzyński dobiegł końca, musisz wrócić do pracy a Twój maluszek rozpoczyna przygodę ze żłobkiem? Nie martw się – początki zawsze są trudne, ale z czasem na pewno wszystko się ułoży. Żeby ułatwić dziecku start w nowym miejscu, musisz przygotować dla niego wyprawkę. Podpowiadamy, co powinno się w niej znaleźć.

Zapytaj w swoim żłobku

Każdy żłobek – czy to publiczny czy prywatny – ma swoją własną listę potrzebnych rzeczy. Dwa tygodnie przed pójściem dziecka do placówki należy porozmawiać z dyrektorką lub wychowawcami, co koniecznie trzeba przygotować. Kilka dni powinno wystarczyć na skompletowanie niezbędnych rzeczy, zwłaszcza że większość z nich na pewno masz w domu. Pamiętaj, że to co było potrzebne np. dziecku Twojej koleżanki w innym żłobku, niekoniecznie musi być na liście w Twojej placówce.

Wyprawka do żłobka – co powinno się w niej znaleźć.

Niektóre elementy mogą różnić się, ale są rzeczy, które powinny znaleźć się w każdej wyprawce małego żłobkowicza:

  • pieluchy jednorazowe – cała paczka lub zapas na kilkanaście dni
  • mokre chusteczki
  • pudełko chusteczek higienicznych
  • szczoteczka, pasta i kubeczek do mycia zębów
  • kapcie – powinny być wygodne i bezpieczne, najlepiej zapinane na rzep
  • ubranka na zmianę – najlepiej takie, które nie krepują ruchów. Powinny się tu znaleźć wszystkie elementy garderoby, czyli body, spodenki, rajstopy, bluzki itp.
  • piżama do leżakowania – najlepiej sprawdzi się dwuczęściowa, bawełniana
  • grzebień/szczotka
  • kubek lub bidon
  • śliniak

Na początku maluszek może mieć też ze sobą ulubioną zabawkę, kocyk albo pieluszkę, które będą kojarzyły mu się z domem. Przytulanka pomoże zasnąć i uporać się z tęsknotą za mamą.

Wyprawka do żłobka - co z pościelą?

To, czy pościel znajduje się na liście wyprawkowej zależy od placówki. Prywatne żłobki przeważnie zapewniają dzieciom swoje poduszki i kocyki. Natomiast w żłobkach publicznych wymagany jest komplet pościeli i powłoczek dopasowany rozmiarem do wielkości leżaczków.

I tu zasady mogą być różne, choć przeważnie potrzebne jest wypełnienie i poszewka "jak dla dorosłego", czyli 160x200cm lub 80x200cm. Wówczas kołdra pełni rolę prześcieradła i przykrycia jednocześnie. Część placówek zgadza się także na zwykłe, mniejsze kołderki, ale wówczas trzeba też przynieść odpowiednich rozmiarów prześcieradło.

Podpisz rzeczy

Roczne dziecko na pewno nie będzie pilnować swoich rzeczy, dlatego to Ty musisz zadbać o to, by wszystko było podpisane. Pieluchy, mokre chusteczki, bidon czy szczoteczkę do zębów możesz podpisać flamastrem. Do ubrań na zmianę świetnie sprawdzą się z kolei naprasowanki lub naklejki z imieniem i nazwiskiem dziecka, które można zamówić np w Internecie. Ich niewątpliwą zaletą jest łatwość i szybkość aplikacji. 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie