Jak udrożnić rury w domu bez używania „Kreta”?

Mariusz Siwko
15.09.2021

Popularny „Kret” to bardzo skuteczny środek udrożniający zapchane rury – na przykład odpływ zlewu czy umywalki łazienkowej. Problem w tym, że jest to produkt niebezpieczny dla ludzi oraz bardzo szkodzący środowisku naturalnemu. Warto zatem sięgnąć po inne metody, które nie dość, że okazują się być równie skuteczne, to jeszcze nie mają negatywnego wpływu na stan naszej planety – i do tego są bardzo tanie. Najciekawsze sposoby na udrożnienie rur w domu znajdziesz w naszym poradniku.

Sól

Czy wiedziałaś, że zwykła sól kuchenna może świetnie poradzić sobie z udrożnieniem nawet mocno zapchanych rur? Koniecznie wykorzystaj ten sposób – jest banalnie prosty. Do odpływu wsyp 5-6 łyżeczek zwykłej soli, a następnie powoli wlej około 2-3 litry gorącej wody. W razie potrzeby powtórz czynność.

Rada

Ten sposób możesz stosować także profilaktycznie raz w tygodniu, aby zapobiec całkowitemu zapchaniu się odpływu.

Kwasek cytrynowy

Kolejny banalnie prosty, tani i zaskakująco skuteczny sposób na udrożnienie rur w domu. Jak to zrobić? Będziesz potrzebować dwóch saszetek kwasku cytrynowego. Wsyp zawartość do szklanki z ciepłą wodą i odczekaj około 15 minut. Następnie wlej gotowy roztwór prosto do odpływu zlewu, wanny czy umywalki. Efekt Cię zaskoczy.

Ocet spirytusowy

Prawdopodobnie masz go w domu, a jeśli nie, to kupisz go za grosze w każdym sklepie spożywczym. Ocet spirytusowy jest kolejnym łatwym sposobem na udrożnienie rur bez użycia ciężkiej chemii. Zacznij od wsypania do odpływu szklanki soli zmieszanej z sodą oczyszczoną. Ocet podgrzej i wlej do odpływu. Odczekaj 10 minut i na koniec zalej odpływ wrzątkiem.

Zapobiegaj zapychaniu się rur

Rury w zlewie, pod prysznicem, wanną czy umywalką nie zapychają się same z siebie. To głównie efekt spuszczania resztek jedzenia, włosów, kosmetyków etc. Aby zapobiec takim sytuacjom warto zainwestować w proste plastikowe sito na odpływ, które będzie wyłapywać grubsze produkty.

Dodatkowo pamiętaj o regularnym czyszczeniu syfonu, czyli tej części pod zlewem (może mieć kształt kolanka, choć częściej stosuje się dziś syfony odkręcane). Nie jest to przyjemna, ale konieczna robota. Raz na dwa tygodnie odkręcaj syfon i usuń z niego resztki jedzenia czy włosy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.