Jak wybrać serwis obiadowy?

Antoni Kwapisz
13.07.2021

Zwykłe talerze czy miski nie wystarczą, gdy wyprawiasz wystawne przyjęcie dla rodziny lub znajomych. Z tego powodu w każdym domu obowiązkowo musi znaleźć się elegancki zestaw obiadowy z porcelany czy ceramiki. Jak wybrać odpowiedni serwis do Twoich potrzeb? 

Z czego składa się serwis obiadowy? 

Zestawy obiadowe mogą być zaprojektowane z myślą o 4, 6 czy nawet 12 osobach. Niezależnie od tego, jak duży zestaw wybierzesz, w każdym takim serwisie obiadowym powinny znaleźć się:

  • Talerze płaskie
  • Talerze głębokie
  • Miski, półmiski, salaterki
  • Talerzyki deserowe, 
  • Zestaw sztućców. 

Dodatkowo duże zestawy mogą też pełnić funkcję serwisów do herbaty: wówczas w tym samym stylu zakupisz dzbanek, filiżanki czy komplet kubków. 

Zastawa stołowa - jaki materiał wybrać?

Serwisy obiadowe mogą być wykonane z porcelany, różnego rodzaju ceramiki (fajansu, kamionki) czy też szkła hartowanego. Każde rozwiązanie ma swoje zalety. 

Porcelanowe komplety obiadowe najczęściej kupowane są ze względu na wspaniałą estetykę. Wbrew pozorom porcelana jest dość wytrzymała, naczynia z tego materiału mogą też być myte w zmywarce. 

Fajans jest bardzo podobny do porcelany. Mimo nieco gorszej jakości niż porcelana, znajduje on swoich zwolenników dzięki ciekawej estetyce i tradycji ręcznego malowania fajansu w Polsce w różne wzory, często zaczerpnięte z kultury ludowej. Również kamionka jest ciekawą alternatywą dla porcelany. 

Szkło hartowane to materiał przede wszystkim do produkcji serwisów obiadowych o nowoczesnej stylistyce. Jest niezwykle wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. Serwisy obiadowe z tego materiału można myć w zmywarce i używać w kuchence mikrofalowej. 

Właściwie nie ma większego znaczenia, jaki materiał wybierzesz. Dużo ważniejsza jest stylistyka, którą prezentuje dany zestaw obiadowy - musi on pasować do Twoich gustów. 

Elegancki zestaw obiadowy - czyli jaki? 

Serwis obiadowy może charakteryzować się różną kolorystyką i estetyką. Łatwo odróżnić zestawy nowoczesne od tradycyjnych. Te drugie są wykonane przede wszystkim z porcelany czy ceramiki, często są też ręcznie malowane. Pojawiają się na nich wzory kwiatowe w pastelowych, delikatnych barwach, a naczynia zwykle mają naturalne dla tego typu materiałów kolory: biały lub kremowy. Z kolei styl nowoczesny, często - jak wspomniano - reprezentowany przez naczynia ze szkła hartowanego, to przede wszystkim surowość form i kolorów. Tu znajdziemy naczynia w kolorze czarnym lub białym, z prostymi zdobieniami. Naczynia mają być przede wszystkim trwałe i funkcjonalne. Popularny jest dziś tzw. styl skandynawski, w którym często nie pojawiają się żadne formy zdobień. 

Wiesz już, jaki styl i materiał jest dla Ciebie? Sprawdź ofertę sklepu europ24.pl. Życzymy udanych zakupów!

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.