Jak wyczyścić dywan domowymi sposobami?

Krzysztof Jagielski
07.12.2021

Dywan powinien być ozdobą wnętrza, wprowadzać do niego przytulny klimat oraz umożliwiać wspólne zabawy bez uczucia chłodu od podłogi. Każdy dywan prędzej czy później się zabrudzi, dlatego trzeba go regularnie czyścić. Nie musisz wcale decydować się na profesjonalną usługę. Na dobry początek warto wykorzystać domowe sposoby czyszczenia dywanów. Zdradzamy je w naszym poradniku.

Czyszczenie na mokro

Jeśli na dywanie pojawiły się brzydkie plamy z np. jedzenia czy napojów, to pomóc może tylko czyszczenie na mokro. Zanim się za to zabierzesz musisz dokładnie odkurzyć dywan – wskazane będzie też jego wytrzepanie, o ile masz ku temu warunki.

Co do konkretnych domowych sposobów, to na pewno warto wypróbować roztwór z dwóch litrów ciepłej wody oraz szklanki amoniaku. Wymieszaj całość, następnie zamocz gąbkę i intensywnie pocieraj plamę.

Jeśli nie masz pod ręką amoniaku, to wypróbuj inną metodę. Przygotuj roztwór z dwóch łyżek soli kuchennej oraz połowy szklanki octu. Dokładnie wymieszaj, a następnie nakładaj na plamę przy pomocy gąbki.

Oba sposoby bardzo dobrze sprawdzają się do wywabiania delikatnych plam. Jeśli na dywanie jest nieco większy kłopot, to postaw na niezawodną sodę oczyszczoną. Dodaj kilka łyżeczek sody do ciepłej wody, aż uzyskasz konsystencję pasty. Następnie nałóż ją na plamę i zostaw na całą dobę. Po tym czasie odkurz dywan i sprawdź, czy plama zniknęła (powinna).

Czyszczenia na sucho

Jeśli na Twoim dywanie nie ma żadnych plam, ale chcesz go odświeżyć i pozbyć się kurzu, to świetnym pomysłem będzie przeprowadzenie czyszczenia na sucho. Pamiętaj jednak, że sprawdzi się ono wyłącznie w przypadku dywanów ze sztucznych materiałów, jak wiskoza. Nie nadają się one do czyszczenia na mokro, za to opcja, którą opiszemy poniżej będzie tutaj idealna.

Do przeprowadzenia czyszczenia dywanu na sucho domowymi sposobami potrzebujesz tylko niezawodnej sody oczyszczonej. Rozsyp ją po całej powierzchni dywany i zostaw na kilka godzin. Soda wchłonie zabrudzenia. Następnie wystarczy już tylko dokładnie odkurzyć lub wytrzepać dywan i gotowe.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.