Jak zaplanować domową pralnię?

Antoni Kwapisz
19.02.2021

Pralnia jest bardzo przydatnym pomieszczeniem w domu. Jeśli tylko pozwalają na to warunki, to warto ją wydzielić – może być połączona np. z kotłownią, o ile decydujemy się na ogrzewanie np. gazowe lub pompą ciepła. Pralnia daje dużą swobodę w zakresie prania, prasowania, ale też przechowywania różnych potrzebnych przedmiotów oraz chemii domowej. Jak ją zaplanować, gdy wiesz już, że chcesz ją mieć? Oto kilka wskazówek.

Zacznij od wyznaczenia miejsca na pralkę i suszarkę

Nawet jeśli na razie nie planujesz zakupu suszarki, to prędzej czy później to nastąpi. Dlatego już na etapie planowania rozkładu pralni warto przewidzieć w niej miejsce na oba sprzęty. W ostateczności suszarka może stanąć na pralce, ale wtedy nie wykonuj żadnej zabudowy i nie wieszaj nad pralką np. szafki z półkami.

Rada

W miejscu, w którym ma stanąć pralka, potrzebne jest gniazdko elektryczne, przyłącze wody oraz odpływ kanalizacji. Suszarka potrzebuje tylko prądu.

Blat

Nawet jeśli pralnia będzie mała, to warto znaleźć w niej miejsce na blat roboczy. Przyda się do odkładania na nim ubrań do prasowania czy składania ubrań. Taki blat nie musi być ani bardzo długi, ani szeroki – w zupełności powinien wystarczyć o wymiarach 180x60. Możesz zaplanować go tuż nad pralką i docelowo suszarką. Zmieścisz pod nim także kosze na bieliznę czy duże opakowania proszków, płynów etc.

Regał na chemię

Pralnia z pewnością stanie się pomieszczeniem, w którym będziesz przechowywać chemię domową – proszki, płyny, zapas środków higienicznych itd. Wszystko to musi być na swoim miejscu, aby nie doprowadzić do zagracenia i zabałaganienia pralni. Idealnie sprawdzi się tutaj regał, nawet taki z plastiku, który kupisz za kilkadziesiąt złotych w Internecie. Bardzo ułatwi on zaprowadzenie porządku w pralni.

Wanna

Ewentualnie głęboka umywalka. To bardzo przyda Ci się w pralni, ponieważ wiadomo, że czasami bardzo brudne ubrania trzeba zamoczyć przed włożeniem ich do pralki. Wanna (w zupełności wystarczy metrowa) lub głęboka umywalka ułatwi też mycie butów, ręczne pranie dywaników czy szorowanie różnych przedmiotów.

Nie zapomnij również o dobrym oświetleniu (głównym i roboczym) oraz o skutecznej wentylacji – w pralni z pewnością będzie panować podwyższona wilgotność.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.