Jakie są rodzaje opraw oświetleniowych? Przegląd

Krzysztof Jagielski
21.05.2020

Oprawy oświetleniowe pełnią funkcje użytkową oraz estetyczną. Dostępne są one w wielu wariantach oraz rodzajach. W celu ich klasyfikacji można przyjąć różnorodne kryteria, m.in. sposób mocowania.

Funkcjonalność oraz design

Oprawy natynkowe znalazły swoje szerokie zastosowanie w aranżacji wnętrz domowych. Lampy odznaczają się funkcjonalnością oraz walorami estetycznymi. Nowoczesny design sprawia, iż oprawy te są bardzo częste wybierane przez osoby poszukujące prostych i efektownych rozwiązań. Lampy doceniane są również przez architektów. Oprawy nie wymagają skomplikowanych zabiegów związanych z montażem. W obrębie lamp natynkowych wyróżnia się formy sufitowe, ścienno-sufitowe, wiszące, plafony, kinkiety oraz świetlówki. Oprawy można zamontować w każdej przestrzeni. Szczególnie zaleca się je jednak tam, gdzie potrzebna jest duża ilość światła, docierającego w trudno dostępne miejsca.

Lampy sufitowe

W ramach opraw sufitowych wyróżnia się formy stałe i ruchome. W pierwszym przypadku pierścień wewnętrzny jest nieruchomy względem drugiego, przez co może on być skierowany wyłącznie w dół. W drugim przypadku obręcz pozwala na modyfikację ustawienia w dowolną stronę. Lampy mogą emitować wąską lub szeroką wiązkę światła, gwarantującą asymetryczny  lub nierównomierny rozsył światła. Oprawy mają różnorodne kształty. Wśród nich występują również te, mające kilka źródeł światła. Oprawki dostępne na rynku wykonane są z różnych materiałów – aluminium, stali oraz szkła.

Taśmy

Lampy oświetleniowe często sprzedawane są jako elastyczne formy wyposażone w specjalne diody. Oprawy ledowe umożliwiają mocowanie w obrębie dowolnej przestrzeni. Wystarczy przykleić je do danej powierzchni za pomocą taśmy stanowiącej element lampy. Diody odznaczają się dużą wydajnością oraz sporą żywotnością. Są one również energooszczędne. 

Oprawy oświetleniowe to świetne rozwiązanie dla wnętrz o różnorodnym charakterze. Za ich pomocą w łatwy sposób można podkreślić stylistykę danej przestrzeni. Ich montaż nie wymaga również skomplikowanych zabiegów.

 

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.