Jesień? Pora na grabienie! Co zrobić z opadłymi liśćmi?

Maciej Piwowski
02.01.2018

Przydomowy ogród jesienią nabiera charakteru i prezentuje się zjawiskowo. Ten stan rzeczy nie trwa jednak zbyt długo i już w połowie października musisz się szykować do grabienia opadłych liści. Nie możesz ich po prostu zostawić na trawniku, bo to zaszkodzi murawie (liście mogą przenosić choroby, pasożyty i przede wszystkim powodować gnicie trawy). Co zrobić z opadłymi liśćmi? Wcale nie musisz ich wyrzucać!

Naturalny nawóz

Opadłe liście są świetnym źródłem próchnicy, która odżywia ziemię i pozwala jej rodzić jeszcze lepsze owoce. Jeśli więc masz przydomowy warzywnik, to użyj liści w formie naturalnego nawozu. Wcześniej je rozdrobnij (możesz to zrobić np. zbierając liście kosiarką czy odkurzaczem ogrodowym).

Następnie przekop warzywnik (nie grab ziemi, zostaw bryły) i wysyp przygotowane liście. Na wiosnę ziemia będzie znakomicie odżywiona i gotowa do wysiania w niej warzyw.

Rada

Aby przyspieszyć ten proces i zwiększyć jego efektywność możesz też dodać trochę kurzego obornika, który jest bogaty w azot biorący udział w rozkładzie odpadów roślinnych. Zamiast obornika możesz użyć skoszonej trawy.

Kompostowanie

Opadłe liście po zgarbieniu możesz po prostu przechowywać na kompostowniku, który powinien być ustawiony w zacienionym i osłoniętym od wiatru miejscu (oraz oczywiście w pewnej odległości od działki sąsiada). Liście dość szybko ulegają rozkładowi, proces ten nie powinien trwać dłużej niż pół roku – możesz go przyspieszyć stosując dodatek do kompostowników na bazie azotu.

Późną wiosną opadłe liście zamienią się w bardzo cenny kompost, który może posłużyć do nawożenia trawnika, warzyw czy drzewek owocowych. Pamiętaj, aby dobrze rozdrobić liście – dzięki temu w kompostowniku zmieści się ich znacznie więcej.

Ważne!

Liście, które mają posłużyć za źródło kompostu lub nawozu, nie mogą być zaatakowane przez chorobę czy pasożyta.

A jeśli wolisz pozbyć się liści

Pod żadnym pozorem nie podrzucaj ich do lasu czy na okoliczne pola! Opadłe liście są odpadem biologicznym, który powinien zostać zutylizowany. Jeśli nie masz dużego kompostownika, po prostu zapakuj liście do worków i zleć ich wywóz zakładowi oczyszczania – niemal na pewno masz tę usługę w pakiecie.

Pamiętaj również, aby nie palić liści w ogrodzie. Intensywny Dym może przeszkadzać sąsiadom, a jeśli zaalarmują straż miejską lub gminną, to ta wizyta może się skończyć nałożeniem mandatu, a także pogorszeniem stosunków sąsiedzkich.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie