Muchy domowe naprawdę są niebezpieczne dla zdrowia!

Mariusz Siwko
11.08.2020

Muchy to tradycyjni nieproszeni goście w naszych domach i mieszkaniach w okresie od wiosny do jesieni. Są uciążliwe, obrzydzające, denerwują brzęczeniem skrzydełek, a przy tym – z czego nie każdy zdaje sobie sprawę – mogą być bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia. To dobry powód, aby jednak ograniczać im możliwość swobodnego przemieszczania się po domu (np. poprzez zastosowanie nawiewników w oknach, zamiast ich szerokiego otwierania). Sprawdź, dlaczego mucha domowa realnie zagraża Twojemu zdrowiu.

Roznoszą bakterie

Czy słyszałaś o tym, że muchy domowe są nosicielami ogromnej ilości zarazków? To nie powinno Cię dziwić: w końcu muchy w ciągu dnia siadają na naprawdę brudnych i obrzydliwych rzeczach, w tym zepsutej żywności czy odchodach zwierząt. Przeciętna mucha może przenosić nawet do 35 milionów bakterii, które następnie trafiają na przykład na Twój posiłek.

Ciekawostka

Pod względem zagrożenia epidemicznego muchy są bardziej niebezpieczne nawet od karaluchów.

Przenoszą choroby

Mucha po tym, jak usiądzie na przykład na owocu czy dowolnym innym produkcie spożywczym w kuchni, może wydalić na niego zawartość swoich jelit – a znajduje się w nich nawet ponad 30 milionów drobnoustrojów chorobotwórczych. To właśnie mucha domowa w głównej mierze odpowiada za przenoszeniem bakterii wywołujących czerwonkę. Konsekwencją zjedzenia produktu zanieczyszczonego przez muchę może być także ciężkie zatrucie pokarmowe, polio, dur brzuszny, gruźlica czy cholera.

Wymiotują na jedzenie

Z tego prawdopodobnie nie zdawałaś sobie sprawy, a powinnaś. Mucha po tym, jak już usiądzie na składnikach ludzkiego pożywienia, wydziela na nie swoje enzymy. Robi to poprzez aparat gębowy, a pisząc wprost – wymiotuje na jedzenie. Oczywiście nie można tego dostrzec gołym okiem, co nie zmienia faktu, że teoretycznie każdy produkt spożywczy, na którym zauważymy muchę, powinien zostać dokładnie umyty lub – jeśli jest to niemożliwe – wyrzucony. 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.