Łazienka służy przede wszystkim celom praktycznym. Tutaj wykonujemy wszystkie czynności pielęgnacyjne, ale w wolnych chwilach szukamy miejsca na relaks i odpoczynek. Potrzebujemy zatem oświetlenia, które zapewni funkcjonalność tego specyficznego pomieszczenia, ale i takiego, dzięki któremu wieczór w kąpieli będzie przyjemnością. Trzecim punktem wyjścia podczas planowania oświetlenia jest fakt, iż tutaj również musimy zadbać o porządek i czystość.
W łazience nie może zabraknąć oświetlenia ogólnego. Światło powinno być równomiernie rozproszone, by nie tworzyły się cienie oraz zbyt duże kontrasty. Takie światło pozwala na co dzień swobodnie korzystać z łazienki, przebierając się, kąpiąc czy też sprzątając. Stawiamy zatem na przykład na plafony montowane w suficie.
Poza oświetleniem ogólnym, równie ważne funkcje spełnia oświetlenie strefowe. Przede wszystkim wokół lustra oraz umywalki. W miejscach, gdzie wykonujemy czynności pielęgnacyjne lub makijaż i mamy potrzebę zdecydowanie dokładniej widzieć, co robimy. Doskonale w tym celu sprawdzają się kinkiety. Najlepiej umieszczone symetrycznie po obu stronach lustra. Można również postawić na punktowe źródła światła, które zostaną zainstalowane w podwieszanym suficie. Powinny znaleźć swoje miejsce kolejno nad wanną czy natryskiem. Z kolei do dobrego oświetlenia samej kabiny prysznicowej lub wanny, wystarczającym rozwiązaniem będzie miejscowe światło, o łagodnym strumieniu.
Ostatni rodzaj oświetlenia to oświetlenie dekoracyjne. Ma na celu uwydatniać to, co tworzy charakter i klimat łazienki. Dopełnia wybranej aranżacji czyniąc ją nastrojową i zachęcającą do relaksu. Tutaj sprawdza się między innymi oświetlenie LED-owe, które może zagościć nad elementami typowo o charakterze ozdobnym, ale i w szczelinach, wnękach, zabudowie wanny lub brodzika.
Wystrój wnętrza łazienki zależny jest w dużej mierze od naszych upodobań. Ale nie możemy zapominać, że o finalnym odbiorze aranżacji zadecyduje rozmieszczenie oświetlenia. Inne rozwiązania sprawdzają się w małych łazienkach, a inne w dużych pokojach kąpielowych.
Niezależnie czy stawiamy na nowoczesne lampy AZzardo.com.pl czy też więcej klasyki i elegancji, dobrze jest dopasować wybrany produkt oświetleniowy do charakteru łazienki, jaki chcemy uzyskać. W nowoczesnych wnętrzach wybierając między innymi metalowe i szklane konstrukcje. Do współczesnych, minimalistycznych i surowych poszukując rozwiązań nieco bardziej fantazyjnych, by ożywić wnętrze. W klasycznych przestrzeniach wybierając stonowane, estetyczne i proste formy, z niezbyt przesadnymi zdobieniami, by nie przytłoczyć łazienki.
Na koniec warto zastanowić się nad instalacją elektryczną, która zostanie podzielona na odrębne odwody. Takie rozwiązanie pozwala zmieniać stopień oświetlenia łazienki, w poszczególnych strefach. Dbając o klimat podczas relaksu, jak i wyraziste, równomierne światło na czas sprzątania.
Komunikat prasowy