Piękne, ale niebezpieczne. 5 trujących roślin doniczkowych

Większości z nas trudno jest sobie wyobrazić dom bez kwiatów. Wprowadzają one do wnętrza przyjemny klimat, dbają o jakość powietrza i po prostu zdobią. Warto jednak wiedzieć, że rośliny doniczkowe, które często goszczą w naszych domach, mogą być bardzo niebezpieczne, szczególnie dla dzieci i zwierząt. Dlaczego? Ponieważ są trujące. Poznaj 5 trujących roślin doniczkowych, które być może znajdują się w Twoim mieszkaniu.

  1. Difenbachia – bardzo popularna roślina doniczkowa, która pochodzi z Ameryki Południowej. W swoich pięknych liściach skrywa mroczną tajemnicę. Otóż znajdują się w nich rafidy, czyli kryształy szczawiany wapnia. Wystarczy polizać liść difenbachii, aby zacząć naczekać na silne pieczenie w jamie ustnej, a nawet utratę głosu.
  2. Cyklamen perski – nazywany także fiołkiem angielskim. Piękna roślina ozdobna, która nie jest kłopotliwa w uprawie i przez długi czas cieszy oko właściciela. W cyklamenie znajduje się jednak trująca substancja o nazwie cyklamina, która powoduje biegunkę, bóle głowy i nudności. Zadbaj więc, aby kwiat znalazł się poza zasięgiem zwierząt domowych i dzieci.
  3. Wilczomlecz nadobny – czyli popularna gwiazda betlejemska, jedna z najpopularniejszych roślin w okresie świątecznym. Wygląda przepięknie, ale zawiera estry diterpenowe, które są bardzo szkodliwe dla organizmów żywych, powodując m.in. podrażnienia skóry, wymioty, bóle brzucha, a w skrajnych przypadkach nawet uszkadzając nerki.
  4. Kroton – jego inna nazwa to trójskrzyn. Roślina jest dość popularna, a jej właściciele wiedzą z pewnością, że okresowo liście wydzielają biały płyn podobny do mleka. Znajdują się w nim trujące substancje, które powodują silne bóle brzucha, biegunkę i wysypkę. Jeśli płyn dostanie się do oka, wywoła pieczenie. Podobnie jak w przypadku gwiazdy betlejemskiej skutkiem ubocznym spożycia płynu z krotonu może być uszkodzenie nerek.
  5. Anturium – kolejna bardzo popularna roślina goszcząca w naszych domach, która może być potencjalnie niebezpieczna. W jej liściach czai się szczawian wapnia, czyli substancja silnie toksyczna, powodująca pieczenie w ustach i na języku oraz paraliżująca struny głosowe. Po każdym kontakcie z rośliną koniecznie trzeba więc umyć ręce.

Każda z tych roślin doniczkowych jest piękna, a dzięki temu masowo goszczą one w naszych domach. Jeśli masz którąkolwiek z nich, to koniecznie umieść roślinę w takim miejscu, aby małe dzieci i zwierzęta domowe nie miały do niej dostępu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Dyskusja

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.