Alergia na roztocza, a ściślej pisząc alergia na odchody roztoczy kurzu domowego, to jedno z najpowszechniejszych uczuleń. Szacuje się, że cierpi na nie około 6 milionów Polaków. Przypadłość ta jest bardzo dokuczliwa, utrudnia codzienne funkcjonowanie, a w skrajnym przypadku może być nawet niebezpieczna! Sprawdź, jak rozpoznać pierwsze objawy alergii na roztocza i co należy zrobić, gdy Twoje podejrzenia się potwierdzą.
Najbardziej typowym objawem alergii na odchody roztoczy kurzu domowego jest poranny katar. Jeśli tuż po przebudzeniu musisz natychmiast użyć chusteczki, a nie masz infekcji, to trop wskazuje właśnie na ten typ uczulenia. Powód jest prosty: najwięcej roztoczy bytuje na materacu do spania oraz w pościeli, ponieważ tam mają zapewnione idealne warunki.
Warto wiedzieć
Z tego powodu pościel należy zmieniać przynajmniej raz w tygodniu, a materac raz na 7 lat.
Katar to jednak nie wszystko. Możesz również zaobserwować u siebie duszący kaszel oraz zaczerwienienie oczu. Bardzo charakterystyczne dla alergii na kurz jest też to, że objawy ustępują natychmiast po wyjściu na świeże powietrze.
Objawy alergii nasilają się w sezonie grzewczym oraz podczas przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach (również w samochodzie).
Przede wszystkim nie możesz bagatelizować tych objawów! Nieleczona alergia na roztocza może prowadzić do bardzo poważnych komplikacji, w tym do astmy oskrzelowej, która jest chorobą nieuleczalną. Szczególne zagrożone są tym dzieci. Ponadto alergii na roztocza kurzu domowego często towarzyszy atopowe zapalenie skóry.
Jeśli podejrzewasz u siebie uczulenie na kurz, jak najszybciej zgłoś się do alergologa. Ten zleci dodatkowe badania, które potwierdzą lub wykluczą alergię. Powszechnie stosuje się testy skórne, choć w przypadku niejednoznacznego wyniku można dodatkowo wykonać badanie krwi.
Dobra informacja jest taka, że alergia na roztocza poddaje się procesowi odczulania. Niestety, jest ono bardzo czasochłonne i zwykle zajmuje minimum 3 lata. Poza tym nie daje trwałych rezultatów, ponieważ objawy alergii z reguły wracają po około 10 latach.
Stąd potrzeba stosowania leczenia objawowego, w którym wykorzystuje się leki przeciwhistaminowe. Łagodzą one skutki alergii oraz minimalizują ryzyko zachorowania na astmę oskrzelową.
Dodatkowo zalecane jest stosowanie się do podstawowych zasad ograniczania kontaktu z alergenem. Wspomnieliśmy o częstej zmianie pościeli i materaca. Należy również dbać o idealną czystość w mieszkaniu i miejscu pracy. Niezbędne jest regularne wietrzenie pomieszczeń. Ponadto zaleca się stosowanie środków chemicznych, które neutralizują roztocza – nanosi się je na materac, ubrania, tapicerkę, dywany czy dziecięce zabawki.