Podejrzewasz u siebie alergię na roztocza? Sprawdź, czy masz rację!

Antoni Kwapisz
27.11.2018

Alergia na roztocza, a ściślej pisząc alergia na odchody roztoczy kurzu domowego, to jedno z najpowszechniejszych uczuleń. Szacuje się, że cierpi na nie około 6 milionów Polaków. Przypadłość ta jest bardzo dokuczliwa, utrudnia codzienne funkcjonowanie, a w skrajnym przypadku może być nawet niebezpieczna! Sprawdź, jak rozpoznać pierwsze objawy alergii na roztocza i co należy zrobić, gdy Twoje podejrzenia się potwierdzą.

Masz tak? To może być alergia na roztocza!

Najbardziej typowym objawem alergii na odchody roztoczy kurzu domowego jest poranny katar. Jeśli tuż po przebudzeniu musisz natychmiast użyć chusteczki, a nie masz infekcji, to trop wskazuje właśnie na ten typ uczulenia. Powód jest prosty: najwięcej roztoczy bytuje na materacu do spania oraz w pościeli, ponieważ tam mają zapewnione idealne warunki.

Warto wiedzieć

Z tego powodu pościel należy zmieniać przynajmniej raz w tygodniu, a materac raz na 7 lat.

Katar to jednak nie wszystko. Możesz również zaobserwować u siebie duszący kaszel oraz zaczerwienienie oczu. Bardzo charakterystyczne dla alergii na kurz jest też to, że objawy ustępują natychmiast po wyjściu na świeże powietrze.

Ponadto objawami alergii na roztocza są:

  • Bóle głowy podczas przebywania w zamkniętym pomieszczeniu;
  • Budzenie się w nocy z powodu kaszlu i duszności;
  • Napady kichania w trakcie sprzątania;
  • Ciągłe uczucie zmęczenia, nawet po przespaniu całej nocy;

Objawy alergii nasilają się w sezonie grzewczym oraz podczas przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach (również w samochodzie).

Co robić?

Przede wszystkim nie możesz bagatelizować tych objawów! Nieleczona alergia na roztocza może prowadzić do bardzo poważnych komplikacji, w tym do astmy oskrzelowej, która jest chorobą nieuleczalną. Szczególne zagrożone są tym dzieci. Ponadto alergii na roztocza kurzu domowego często towarzyszy atopowe zapalenie skóry.

Jeśli podejrzewasz u siebie uczulenie na kurz, jak najszybciej zgłoś się do alergologa. Ten zleci dodatkowe badania, które potwierdzą lub wykluczą alergię. Powszechnie stosuje się testy skórne, choć w przypadku niejednoznacznego wyniku można dodatkowo wykonać badanie krwi.

Odczulanie

Dobra informacja jest taka, że alergia na roztocza poddaje się procesowi odczulania. Niestety, jest ono bardzo czasochłonne i zwykle zajmuje minimum 3 lata. Poza tym nie daje trwałych rezultatów, ponieważ objawy alergii z reguły wracają po około 10 latach.

Stąd potrzeba stosowania leczenia objawowego, w którym wykorzystuje się leki przeciwhistaminowe. Łagodzą one skutki alergii oraz minimalizują ryzyko zachorowania na astmę oskrzelową.

Dodatkowo zalecane jest stosowanie się do podstawowych zasad ograniczania kontaktu z alergenem. Wspomnieliśmy o częstej zmianie pościeli i materaca. Należy również dbać o idealną czystość w mieszkaniu i miejscu pracy. Niezbędne jest regularne wietrzenie pomieszczeń. Ponadto zaleca się stosowanie środków chemicznych, które neutralizują roztocza – nanosi się je na materac, ubrania, tapicerkę, dywany czy dziecięce zabawki.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie