Popularne sposoby na szklarnię w ogrodzie

Maciej Piwowski
21.11.2018

Własne warzywa i owoce to prawdziwa gratka dla właścicieli przydomowych ogródków. Ich uprawa nie jest jednak taka prosta, wymaga poświęcenia na to dużej ilości czasu oraz oczywiście solidnego wkładu pracy. Nawet to nie wystarczy, gdy trafimy na deszczowe i chłodne lato. Dlatego w ogrodach Polaków coraz częściej można zauważyć szklarnie. Chciałabyś mieć taką u siebie, ale nie wiesz, jak się za to zabrać? Oto popularne rozwiązania, które być może przypadną Ci do gustu.

Klasyczna szklarnia

Nazwa „szklarnia” zdradza, że mówimy tutaj o pomieszczeniu zbudowanym w głównej mierze ze szkła. Dawniej wykorzystywano do tego stare okna, ale to rozwiązanie ma zasadniczą wadę: jest mało estetyczne. Na rynku jest spory wybór gotowych szklarni – ładnych, dostępnych w różnych wymiarach i bardzo funkcjonalnych. Możesz również zlecić budowę szklarni wyspecjalizowanej firmie.

Klasyczna szklarnia ma kilka istotnych minusów:

  • Zajmuje sporo miejsca i nie można jej przenosić;
  • Koszt wykonania jest niestety dość wysoki (nawet kilka tysięcy złotych);
  • Wymaga regularnego odnawiania, mycia szyb;

Zaletą niewątpliwie jest trwałość. Budowa klasycznej szklarni jest więc propozycją głównie dla osób zdecydowanych na uprawę warzyw i egzotycznych roślin w ogrodzie.

Tunel foliowy

Tutaj mamy do czynienia z rozwiązaniem, które śmiało można polecić osobom wciąż wahającym się, czy uprawa warzyw będzie im sprawiać przyjemność. Tunel foliowy można kupić już za kilkadziesiąt złotych i np. po jednym sezonie uznać, że gra nie jest warta świeczki lub wprost przeciwnie – zainwestować w porządną szklarnię.

Główną wadą tunelu foliowego jest niska trwałość. Taki tunel posłuży Ci 1-2 sezony, o ile nie przytrafi się jakaś solidna nawałnica. Zaletą jest natomiast to, że nie zajmuje dużo miejsca, dlatego można go śmiało polecić właścicielom niewielkich ogródków, którzy chcą np. tylko uprawiać dynie czy egzotyczne rośliny.

Szklarnia z poliwęglanu

To już propozycja dla tych, którzy mogą sięgnąć głębiej do kieszeni i zależy im na połączeniu funkcji praktycznej z wysoką estetyką. Szklarnia poliwęglanowa prezentuje się bardzo nowocześnie, dlatego będzie pasować również do eleganckich ogrodów. Jej dodatkową zaletą jest lekka konstrukcja, dzięki czemu można ją przenosić w celu np. ochrony przed nawałnicą.

Wada? Wysoka cena. Właśnie dlatego taką szklarnię możemy polecić wyłącznie osobom zdecydowanym na założenie warzywnika, ale jednocześnie chcącym zachować pierwotny charakter ogrodu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie