Pościel bawełniana - pięć sposobów na utrzymanie jej w dobrym stanie

Krzysztof Jagielski
17.11.2020

Czy możemy wyobrazić sobie uczucie lepsze od wsunięcia się pod aksamitnie miękką pościel po wyczerpującym dniu pracy? Jedyne co może wówczas zwiększyć nasze szczęście to kubek herbaty i ulubiony serial. Pamiętajmy jednak o tym, że za to uczucie relaksu w dużej mierze odpowiada dobrej jakości pościel. Jeżeli mówimy o miękkich materiałach, warto zwrócić uwagę na delikatny profil, którym charakteryzuje się bawełna. Dzięki miękkiej bawełnianej pościeli możemy zamienić zwykłe łóżko w królewskie posłanie. Niestety, gdy wskakujemy do naszego łoża, aby się odprężyć, rzadko znajdujemy czas na to, aby zastanowić się nad tym, w jaki sposób zadbać o bawełnianą pościel i wydłużyć jej żywotność. Co tak właściwie należy zrobić, aby bawełna zachowała swój delikatny dotyk, a zarazem wytrzymałość przez dłuższy czas? Okazuje się, że pranie w odpowiednich odstępach czasu to nie jedyna czynność, która przyczynia się do zachowania bawełnianej pościeli w doskonałym stanie. Zapoznaj się z poniższym wpisem i poznaj pięć sprawdzonych sposobów na zachowanie bawełnianej pościeli w dobrej kondycji.

  • Pierz pościel przynajmniej raz na dwa tygodnie
  • Unikaj wysokich temperatur podczas czyszczenia bawełny
  • Nie używaj silnych detergentów
  • Pierz pościel osobno
  • Susz bawełnę w niskiej temperaturze

Pierz pościel przynajmniej raz na dwa tygodnie

Pamiętajmy o tym, że nasze kołdry, poduszki i prześcieradła wchłaniają pot, resztki naskórka i wszystkie zarazki znajdujące się w sypialni. Jeżeli posiadamy pościel wykonaną ze stuprocentowej bawełny, brud gromadzi się jeszcze szybciej ze względu na jej chłonność. Warto postarać się o to, aby odświeżyć bawełnianą pościel chociaż raz na dwa tygodnie. Dotyczy to nie tylko poszewki na kołdrę, ale także poduszek i prześcieradła. 

Unikaj wysokich temperatur podczas czyszczenia bawełny

Kiedy nasza pościel bawełniana wygląda na zabrudzoną, powinniśmy ją niezwłocznie wyprać. Jeżeli jednak nie mamy żadnych zakaźnych chorób, takich jak na przykład grypa, prawdopodobnie nie chcemy narażać naszej bawełnianej pościeli na wysokie temperatury. Bawełna kiepsko reaguje na zbyt wysokie źródło ciepła. Jeżeli wykorzystamy zbyt gorącą wodę do prania, bawełna bardzo szybko zacznie tracić swój kolor i miękką teksturę z powodu kurczenia się włókien. Najlepszą radą, jakiej można w tym przypadku udzielić posiadaczom bawełnianej pościeli, jest to, aby przestrzegać zaleceń producenta przed odświeżeniem posłania.

Nie używaj silnych detergentów

W przypadku  bawełnianego materiału silne detergenty nie sprawdzą się lepiej od delikatnych produktów chemicznych. Silny detergent może zniszczyć delikatne włókna w bawełnianej pościeli. Najlepszym rozwiązaniem, aby uchronić bawełnianą pościel przed postrzępieniem, jest zmieszanie płynu do zmiękczania tkanin z delikatnymi środkami do czyszczenia.

Pierz pościel osobno

Kiedy musimy zmierzyć się z wykonaniem porządków domowych, wszyscy szukamy sposobów na to, aby zaoszczędzić czas i wykonać jak najwięcej pracy za jednym razem. Niestety pranie bawełnianej pościeli z ubraniami, czy nawet ręcznikami i ścierkami jest kiepskim rozwiązaniem. Pranie bawełny z innym materiałem powoduje, że delikatne, bawełniane włókna będą się ścierały z wytrzymałymi elementami garderoby. Praktyka prania bawełnianej pościeli z dżinsami, koszulkami i innymi ubraniami znacznie obniża trwałość naszego posłania. Dodatkowo warto pamiętać o tym, że większa ilość materiału w jednym praniu będzie wymagała większej ilości wody podczas płukania, co wydłuży proces suszenia. Jeżeli chodzi o ręczniki i ścierki, bardzo często odrywają się od nich małe elementy tkaniny, które mogą przywierać do bawełny w trakcie prania. Prowadzi to do nieuniknionego rozpadania się tkaniny, co znacznie zmniejszy jej miękkość. 

Susz bawełnę w niskiej temperaturze

Znacie to uczucie, gdy stara pościel przestaje pasować do materaca pomimo tego, że kiedyś jej pole było o kilka centymetrów za duże? Kurczenie się materiału jest szczególnie popularne w przypadku bawełnianej tkaniny. Możemy jednak zapobiec kurczeniu się, a przynajmniej spowolnić ten proces. Wystarczy, że nie będziemy suszyć bawełnianej pościeli w wysokich temperaturach. Wysoka temperatura sprawi, że miękkie bawełniane włókna zaczną na siebie nachodzić. Będą wtedy stawać się coraz mniej rozciągliwe i nieprzyjemne w dotyku. Jeżeli mamy wystarczająco dużo miejsca i warunki pogodowe sprzyjają suszeniu prania, warto zastanowić się nad powieszeniem prześcieradła na świeżym powietrzu. 

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.