Przepełniony kompostownik? Sprawdź, co możesz na to poradzić

Krzysztof Jagielski
20.11.2023

Kompostownik to coraz częstszy widok w przydomowych ogrodach. Wiele osób zakłada kompost po to, aby stopniowo zyskiwać cenny nawóz i podłoże pod rośliny. Inni natomiast chcą w ten sposób zaoszczędzić na wywozie odpadów zielonych. Wspólne jest to, że w pewnym momencie każdy kompost zacznie się przepełniać. Co zrobić w takiej sytuacji? Oto nasze wskazówki.

Wybierz hummus

Przepełniony kompost sugeruje, że na jego dnie może się już znajdować mnóstwo cennego hummusu. Jest to zatem odpowiedni moment, aby wybrać to podłoże i wykorzystać je np. pod rośliny doniczkowe czy nowe nasadzenia w ogrodzie.

Użyj aktywatora

Jeśli kompost nie jest jeszcze przepełniony, ale wiesz, że jego pojemność nie wystarczy do końca sezonu w ogrodzie, to warto właśnie teraz użyć aktywatora kompostu. Jest to preparat dostępny w każdym sklepie ogrodniczym, który przyspiesza procesy gnilne. Dzięki temu szybciej zyskasz cenny nawóz, jednocześnie zauważając szybsze opadanie pryzmy w kompoście.

Wywieź nadmiar odpadów zielonych do PSZOK

Nawet jeśli nie opłacasz usługi odbioru odpadów zielonych, to jak najbardziej masz prawo wywieźć je we własnym zakresie do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów. Warto to zrobić w sytuacji, gdy kompost jest już przepełniony, a potrzebujesz w nim dodatkowego miejsca.

Wówczas zbierz część odpadów widłami i wrzuć do worków na odpady zielone, a następnie zawieź prosto do PSZOK prywatnym samochodem, korzystając z przyczepki towarowej etc.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.