Sprzątanie po remoncie: jak je sobie ułatwić i osiągnąć dobry efekt?

Maciej Piwowski
22.02.2019

Nie ma chyba osoby, która lubiłaby remonty. Odnowienie mieszkania czy domu zawsze wiąże się z bałaganem, hałasem, nerwami i oczywiście nieuniknionym sprzątaniem, które może trwać nawet kilka dni. Jeśli właśnie czeka Cię remont i na samą myśl oblewa Cię zimny pot, to w ramach relaksu przeczytaj nasz poradnik. Podpowiadamy w nim, jak zaplanować i przeprowadzić sprzątanie po remoncie, by możliwie szybko osiągnąć dobry efekt.

Najważniejsze jest dobre zabezpieczenie mieszkania

Jeśli remont ma wykonać rzekomo fachowa ekipa, to w zakresie ich obowiązków zawsze leży dokładne zabezpieczenie mieszkania przed brudem czy zniszczeniem. Chodzi tutaj przede wszystkim o podłogi i meble, których nie można usunąć z remontowanego pomieszczenia (np. zabudowa kuchenna).

Dopilnuj, aby wykonawca przyłożył się do foliowania i taśmowania, bo to znacznie ułatwi Ci późniejsze sprzątanie. Możesz się również umówić z ekipą, że po skończonej pracy usuną z mieszkania największe zanieczyszczenia, jak kawałki gruzu czy zakurzone folie.

Zabieramy się za sprzątanie

Nawet idealne zabezpieczenie mieszkania nie uchroni Cię przed sprzątaniem po remoncie. Nie da się uniknąć pyłu po szlifowaniu ścian czy kurzu po kleju do płytek osiadającego na meblach i wdzierającego się we wszystkie możliwe zakamarki. Dlatego od razu przygotuj sobie dobry odkurzacz – jeśli jest to model workowy, przed rozpoczęciem sprzątania wymień worek na nowy. Przyda Ci się też zwykła szczotka z miękkim włosiem, mop i podstawowe detergenty.

 

Pamiętaj o najważniejszej zasadzie: zawsze sprzątamy od góry do dołu. Jeśli więc chcesz usunąć kurz z szafek kuchennych, to zacznij od tych wiszących. Bardzo fajnym trikiem, który uchroni Cię przed irytującym efektem „fruwania” kurzu jest delikatne zwilżenie odkurzanej powierzchni – użyj do tego zwykłej wody w butelce ze spryskiwaczem.

Podczas sprzątania otwórz okna w mieszkaniu – nawet jeśli remont był przeprowadzony zimą. Świeże powietrze jest Ci teraz bardzo potrzebne, zwłaszcza jeśli wciąż czujesz nieprzyjemny zapach farb, lakierów i silikonów. Ponadto istnieje szansa, że sporo pyłu i kurzu po prostu wyleci za okno.

Zaangażuj całą rodzinę

Nie ma żadnego powodu, abyś brała na swoje barki odgruzowanie całego mieszkania. Inni domownicy powinni Ci w tym pomóc. Wciel się w rolę menedżerki, która rozdziela zadania. Twój facet może np. umyć okna (koniecznie z ramami!), a starsze dzieci np. umyć różne bibeloty i ozdoby, które po remoncie na pewno są siedliskiem kurzu.

W przypadku generalnego remontu mieszkania raczej nie masz co liczyć na to, że uda Ci się wszystko idealnie wysprzątać za jednym zamachem. Jest niemal pewne, że gdy rano się obudzisz, zauważysz na podłodze brzydkie smugi z pyłu. To normalne. Porządki po zaawansowanym remoncie mogą potrwać nawet kilka dni, dlatego nie ma sensu, abyś całą noc spędziła „na szmacie”. Daj sobie trochę więcej czasu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie