Twoje paprotki „grymaszą”? Sprawdź, jak je prawidłowo pielęgnować

Mateusz Rąbalski
01.03.2019

Paproć to jedna z najczęściej spotykanych roślin w polskich domach. Jej popularność wynika nie tylko z ewidentnych walorów estetycznych, ale również właściwości filtrowania powietrza. Panuje powszechne przekonanie, że paproć nie ma szczególnych wymagań i jest bardzo łatwa w uprawie. Nic bardziej mylnego. W rzeczywistości jest to bardzo kapryśny kwiat. Jeśli Twoje paprotki słabo rosną i trapią je różne problemy, przeczytaj nasz poradnik. Wymieniamy w nim najważniejsze zasady prawidłowej pielęgnacji paproci.

Podlewanie

Paprotki to rośliny wybitnie lubiące wilgoć, dlatego nie możesz dopuszczać do nadmiernego przesuszenia ziemi. Z drugiej jednak strony paproci nie wolno przelewać, bo prowadzi to do gnicia korzonków. Jak rozwiązać ten dylemat?

Podlewaj kwiat raz w tygodniu (obficie), a codziennie dodatkowo zraszaj liście wodą – użyj do tego butelki ze spryskiwaczem. Dzięki temu zminimalizujesz efekt usychania liści, co jest bardzo charakterystyczne dla paproci.

Z dala od grzejnika

Paprocie nie lubią upałów, dlatego jeśli w Twoim mieszkaniu panują temperatury grubo przekraczające 20°C, to dobrze będzie ustawić paproć z dala od grzejnika i innych źródeł ciepła (np. telewizora). Jeśli masz taką możliwość, to przenieś paproć do pomieszczenia, w którym panuje najniższa temperatura. Jest to szczególnie ważną zimą, w sezonie grzewczym.

Rada

Optymalna temperatura dla paproci wynosi około 20°C.

Z dala od promieni słonecznych

Paproci absolutnie nie należy narażać na bezpośrednią ekspozycję na słońce. Jest to roślina cieniolubna, akceptująca także półcień. Jeśli więc masz okna wychodzące na północ, możesz ustawić kwiat na parapecie. W przeciwnym razie znajdź mu miejsce z dala od szyby, najlepiej w narożniku pokoju.

Co z nawożeniem?

W przypadku dobrze pielęgnowanej paprotki, której zapewnisz opisane przez nas warunki wzrostu, nie musisz wcale stosować jakichś specjalnych odżywek. Na pewno jednak warto zainwestować w taki środek w sytuacji, gdy Twoja paprotka jest mizerna i chcesz, aby szybko wróciła do formy. Pamiętaj przy tym, aby zawsze ściśle stosować się do zalecanej przez producenta dawki – przenawożenie jest gorsze niż brak nawożenia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie