Uwielbiasz storczyki? A wiesz, jak należy je prawidłowo podlewać?

Storczyki to kwiaty egzotyczne, które uchodzą za jedne z najpiękniejszych okazów nadających się do uprawy w domowych warunkach. Wiele z nas na widok tego gatunku orchidei nie może pohamować uśmiechu. Niestety, miewamy też przykre doświadczenia związane z tymi kwiatami. Storczyki doczekały się opinii roślin bardzo kapryśnych i kłopotliwych w uprawie. Faktycznie, miewają swoje humory, jednak okazuje się, że najważniejsze jest stosowanie się do podstawowych zasad ich podlewania. Dzięki temu możesz liczyć na to, że Twoje storczyki będą pięknie kwitnąć nawet przez pół roku!

Nie żałuj wody

Storczyki są roślinami naturalnie występującymi w dżungli, dlatego doskonale się czują w warunkach wysokiej wilgotności. W praktyce trudno je przelać. Najlepszą metodą podlewania jest właśnie obfite zanurzenie korzeni kwiatów w wodzie, jednak należy to zrobić dopiero w momencie, gdy podłoże jest już mocno przesuszone.

Sprytny sposób

Jeśli nie chcesz popełnić żadnego błędu podczas podlewania storczyków, wypróbuj sprawdzoną metodę. Raz na jakiś czas napuść wody do wanny i umieść w niej kwiaty w doniczkach. Taka kąpiel nie powinna trwać zbyt długo, ponieważ korzenie storczyków nie przepadają za tzw. „staniem w wodzie”. Po skończonym nawadnianiu po prostu umieść kwiaty w osłonkach i poczekaj, aż podłoże znów przeschnie. W domowych warunkach nastąpi to po około 2 tygodniach.

Jaka woda?

Bardzo ważne jest, aby do podlewania storczyków używać wyłącznie letniej wody. Nie może być zbyt zimna, bo to wywołałoby szok termiczny i spowodowało chorobę rośliny. Jeśli chcesz zastosować sposób z wanną, to napuść wodę na około 1-2 godziny przed planowanym seansem.

Storczyki uwielbiają też wodę miękką. Z tego powodu lepiej nie podlewać ich płynem prosto z kranu (w Polsce woda jest raczej twarda lub bardzo twarda). Lepszym wyborem będzie woda destylowana lub przepuszczona przez filtr odwróconej osmozy. W ostateczności możesz do niej dodać odrobinę kwasku cytrynowego, który ma właściwości zmiękczające.

Jeśli chcesz mieć pewność, że prawidłowo dbasz o swoje storczyki, to obserwuj stan korzeni. Będzie to znacznie łatwiejsze, gdy użyjesz przezroczystej osłonki. Korzenie powinny być lekko białe lub brązowe (w przypadku odmiany sabotek). Każda inna barwa wskazuje na przenawożenie, przelanie lub przesuszenia korzeni.

Dobrze pielęgnowany storczyk może kwitnąć w mieszkaniu nawet przez pół roku. Gdy kwiaty opadną, nie pozbywaj się rośliny – cierpliwe poczekaj na kolejną porę kwitnienia, cały czas stosując się do powyższych zasad podlewania.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Dyskusja

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.