Wiosenne porządki w domu – opracuj dobry plan!

Mariusz Siwko
29.04.2022

Stało się. Przyszła wiosna, a to zawsze oznacza, że trzeba zabrać się za porządki. Po zimie w zakamarkach jest mnóstwo kurzu, nazbierało się też trochę przedmiotów, które leżą nie na swoim miejscu. Wiosenne przebudzenie motywuje do przeprowadzenia generalnych porządków w domu, które warto jednak sobie dobrze zaplanować. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka podpowiedzi.

Zacznij od tych czynności, które zajmą najwięcej czasu

Może to być na przykład wyniesienie wszystkiego z garderoby, odkurzenie, umycie podłóg i wieszaków, przejrzenie rzeczy i ułożenie ich od nowa. Wiemy, brzmi strasznie, ale to nieodłączny element generalnych porządków. Zrób to na samym początku, gdy masz jeszcze motywację do tego, aby rzeczywiście doprowadzić dom do idealnego ładu po zimie.

Bez skrupułów pozbywaj się niepotrzebnych rzeczy

Na pewno masz tego mnóstwo – wcześniej odruchowo odkładałaś te rzeczy do szaf i garderoby licząc na to, że jeszcze Ci się do czegoś przydadzą. No cóż, nie wyszło. Teraz masz dobrą okazję do tego, aby pozbyć się tych rzeczy z domu. Wyrzuć stare torebki, oddaj potrzebującym nienoszone ubrania, pozbądź się tych ohydnych ozdób, których przecież i tak już nigdy nie postawisz w salonie.

Czas zajrzeć tam, gdzie dawno Cię nie było…

Takich miejsc w domu na pewno jest co najmniej kilka. Być może od dawna nie sprzątałaś we wspomnianej już garderobie, w pralni, w spiżarni, pod szafkami kuchennymi, za okapem, na strychu, w pawlaczach, w wiatrołapie itd. Są to zakamarki, do których zaglądamy rzadko, a wiosną jest świetna okazja do tego, aby nadrobić zaległości w tym zakresie.

Zaangażuj całą rodzinę

Nie powinno być tak, że całe generalne porządki wiosenne są na Twojej głowie. Nie mieszkasz w tym domu sama, dlatego nie tyle poproś, co zażądaj od rodziny pomocy. Rozdziel im zadania – partner może umyć okna i wysoko podwieszone szafki, dzieci obowiązkowo porządkują swoje pokoje i robią przegląd ubrań. Razem pójdzie Wam bardzo szybko.

Na koniec jeszcze jedna wskazówka: nie rób wszystkiego na raz. Generalne wiosenne porządki warto sobie podzielić na kilka dni, aby nie paść z wycieńczenia w sobotni wieczór i odczuwać frustrację, że znów nie udało Ci się odpocząć w weekend.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.