Wybieramy krzesła do jadalni. Na co powinnaś zwrócić uwagę?

Krzysztof Jagielski
02.11.2022

Krzesła to podstawowe wyposażenie każdego domu czy mieszkania. Zwykle potrzebujemy ich do stołu w jadalni i tutaj pojawia się problem – jeśli nie kupiliśmy krzeseł w komplecie ze stołem, to trzeba poświęcić trochę czasu na wybranie odpowiedniego modelu. Czym należy się tutaj kierować? Na co zwrócić uwagę? Najważniejsze kryteria omawiamy w naszym poradniku.

Materiał

Na początek zastanów się, jaki materiał obiciowy będzie dla Ciebie optymalny. Najlepiej jest wybrać się do sklepu stacjonarnego i po prostu „pomacać” różne krzesła. Grubszy i trwalszy materiał z reguły jest mało przyjemny w dotyku. Z drugiej strony taki welur, choć niezwykle miły i komfortowy, może po kilku latach normalnego użytkowania prezentować się bardzo słabo. Zwróć również uwagę na to, czy dany materiał można prać i czy jest zabezpieczony przed wchłanianiem wody.

Tapicerowane siedzisko czy całość krzesła?

To ważna kwestia, nad którą trzeba się dokładnie zastanowić. Z pewnością krzesła tapicerowane w całości wyglądają lepiej, prezentują się bardzo elegancko i są niezwykle wygodne. Pamiętajmy natomiast, że są trudniejsze w utrzymaniu w czystości – zwłaszcza przy małych dzieciach.

Kolorystyka

To już rzecz gustu i indywidualnego wystroju jadalni czy salonu. Krzesła dobiera się kolorystycznie do ścian oraz podłogi – stół z reguły i tak przykrywamy obrusem lub chodnikiem. Dobrym pomysłem może być postawienie na kontrast. Jeśli np. masz salon utrzymany w stalowej tonacji, to rozważ zakup musztardowych krzeseł, pamiętając przy tym o walorach użytkowych (im jaśniejsza tapicerka, tym szybciej będą na niej widoczne plamy).

Szerokość krzesła

To szczegół, na który wiele osób nie zwraca uwagi. Dlatego jeszcze raz podkreślamy, aby przed zakupem krzeseł wybrać się do sklepu stacjonarnego i przymierzyć się do kilku modeli. Pamiętaj przy tym, że szerokie krzesła, choć wygodne, mogą być niefunkcjonalne w Twoim salonie czy jadalni – np. nie da się między nimi umieścić dodatkowego krzesła w przypadku wizyty gości (trzy krzesła nie zmieszczą się na szerokość między nogami stołu).

Waga krzesła

Jeśli masz zwyczaj zakładania krzeseł na stół podczas sprzątania lub robisz to codziennie, aby ułatwić zadanie odkurzaczowi automatycznemu, to koniecznie sprawdź wagę krzesła. Te bardzo ciężki są solidne i stabilne, natomiast ich podnoszenie może być dla Ciebie niemałym wyzwaniem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.