Antykoncepcja kobiet – krążki dopochwowe czy tabletki?

Marek Szydełko
13.03.2020

Wybór antykoncepcji jest współcześnie tak szeroki, że pozwala kobietom na dobranie optymalnej metody dostosowanej do swoich potrzeb oraz oczekiwań. Wybór może paść na plastry, tabletki, krążki, zastrzyki lub metody ginekologiczne, polegające na podwieszeniu jajowodów lub wprowadzeniu do jamy macicy krążka antykoncepcyjnego. Ze względu na bezpieczeństwo oraz swobodę stosowania, coraz więcej kobiet decyduje się na zażywanie tabletek antykoncepcyjnych, a także na krążki dopochwowe. Jakie wyróżniamy zalety tych metod? W jakich przypadkach wymienione metody sprawdzą się najlepiej?

Zalety doustnej antykoncepcji hormonalnej

Doustna antykoncepcja hormonalna to nic innego niż stosowanie tabletek antykoncepcyjnych. Pierwsza tabletka powinna zostać zażyta wraz z pierwszym dniem miesiączki. Następne dawki należy zażywać każdego kolejnego dnia o tej samej porze aż do zakończenia opakowania. Po zażyciu całego opakowania należy wstrzymać się od doustnej antykoncepcji na 7 dni, po czym rozpocząć zażywanie nowego opakowania. Antykoncepcja hormonalna jest stosunkowo tania i ogólnodostępna. Zażywanie tabletek nie wiążę się z bólem, jednak w tym przypadku bardzo ważna jest regularność stosowania. Pominięcie dawki może skutkować spadkiem poziomu zabezpieczenia oraz zwiększeniem się ryzyka zajścia w ciążę. O skuteczności doustnej antykoncepcji hormonalnej świadczy wskaźnik Pearla, który dla tabletek jednoskładnikowych wynosi 0,2-0,5, natomiast dla tabletek dwuskładnikowych 0,7. Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych zaburzać może stosowanie:

  • Antybiotyków,
  • ziołowych tabletek i herbat,
  • antydepresantów,
  • witaminy C.

Zalety krążków dopochwowych

Krążki dopochwowe, zwane także krążkami antykoncepcyjnymi. To jedna z najnowocześniejszych technik antykoncepcyjnych dla kobiet, która nie wymaga regularności w takim stopniu, jak tabletki. W jaki sposób działają krążki dopochwowe? Wydzielają one hormony, które wydzielane są bezpośrednio do pochwy. To bezbarwny pierścień o średnicy około 5 cm. Z krążka po jego aplikacji stopniowo uwalniane są hormony, takie jak progesteron i estrogeny, które wchłaniane są przez nabłonek w pochwie. Umieszczany jest on raz na 3 tygodnie. Co ciekawe, krążek może zostać zaaplikowany przez kobietę samodzielnie. Krążek zostaje zaaplikowany poprawnie, kiedy jest zupełnie niewyczuwalny. Wśród najważniejszych zalet stosowania krążka dopochwowego można wymienić fakt, iż jego stosowanie nie jest w żadnym stopniu związane z obciążaniem układu pokarmowego tak, jak w przypadku tabletek antykoncepcyjnych. Stosowanie krążków antykoncepcyjnych to także mniejsze ryzyko plamień międzymiesiączkowych. Dostrzec można także zmniejszenie nasilenia nudności i wahań nastroju ze względu a stopniowe uwalnianie się hormonów. 

Jaką metodę antykoncepcji wybrać?

Dla kobiet, którym zależy na skutecznej metodzie antykoncepcji, o której nie będzie trzeba pamiętać każdego dnia, zaleca się stosowanie krążków dopochwowych. Taki wybór to wygodna, skuteczna i znacznie mniej od tabletek metoda antykoncepcji. To skuteczna i stosunkowo niedroga metoda związana z niskim ryzykiem skutków ubocznych. 

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.