Aparaty słuchowe dla dzieci – z czym się wiąże ich noszenie?

Jerzy Biernacki
29.04.2021

Problemy ze słuchem nie dotyczą tylko dorosłych. Borykają się z nimi także dzieci oraz młodzież. Szeroki wybór aparatów słuchowych sprawia, że mogą korzystać z nich osoby w każdym wieku. Właściwie dobrany aparat słuchowy dla dziecka umożliwi swobodne odbieranie dźwięków oraz poprawi komfort życia.

Aparaty słuchowe u dzieci w wieku szkolnym

Każde dziecko w wieku szkolnym posiada odrębne potrzeby, jednak rzeczą wspólną wszystkich dzieci jest ogromne znaczenie ilości oraz jakości dostarczanych im bodźców. Moment rozpoczęcia nauki w szkole jest bardzo ważną chwilą w życiu dziecka – właśnie wtedy rozwija swoje zainteresowania oraz umiejętności. Możliwość nieograniczonego odbierania bodźców przekłada się na dalszy rozwój malucha, dlatego bardzo istotne jest, aby reagować możliwie jak najszybciej. Wczesne rozpoznanie ubytku słuchu może mieć ogromne znaczenie dla poprawy komfortu życia naszej pociechy.

Aparaty słuchowe u nastolatków

Wraz z biegiem czasu dzieci dorastają, a tym samym spędzają coraz więcej czasu poza domem. Ich potrzeby komunikacyjne są coraz większe, dlatego istotne jest, aby ubytek słuchu nie był dla nich utrudnieniem w czasie codziennego funkcjonowania. Prawidłowe wsparcie słuchu jest bardzo istotne w okresie nastoletnim. Czas buntu niesie za sobą pewnie niebezpieczeństwo – w tym czasie nastolatkowie chcą wyglądać jak najbardziej atrakcyjnie, naśladują przyjaciół. Może to spowodować niechęć do noszenia aparatu słuchowego. 

Więcej informacji: www.swiatsluchu24.pl/aparat-sluchowy-leox-bernafon

Ubytek słuchu u dziecka – o czym warto pamiętać?

Bardzo istotnym elementem jest praca z dzieckiem. Istnieje kilka elementów, na które warto zwrócić uwagę podczas wychowywania dziecka z ubytkiem słuchu.

  • Regularna rehabilitacja jest bardzo istotna – należy pamiętać o regularnych wizytach u logopedy, aby przynosiły one odpowiednie efekty.
  • Wychowawcy dziecka powinni wiedzieć o jego ubytku i w miarę możliwości ćwiczyć razem z nim.
  • Dbanie o kondycję fizyczną dziecka jest bardzo istotne – nie można dopuścić do sytuacji, w której poczuje się gorsze od rówieśników.
  • Aparat słuchowy musi być odpowiednio ustawiony – piski i szumy zniechęcą dziecko do jego noszenia.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.