Bezpieczna Droga z Radami SpongeBoba

Mateusz Nowak
29.06.2015

Zanim włączysz się do ruchu

„Bezpieczna Droga z Radami SpongeBoba” to ogólnopolska akcja społeczna, której założeniem jest uświadomienie dzieciom zagrożeń istniejących w ruchu drogowym oraz przekazanie im wiedzy na temat zasad zachowania bezpieczeństwa na ulicy. Celem kampanii jest pobudzenie świadomej postawy przestrzegania tych reguł.

Na pasach

W 2009 roku odnotowanych zostało 5 050 wypadków drogowych z udziałem dzieci w wieku 0-14 lat. W tym ponad 5 000 dzieci ucierpiało w wyniku obrażeń czy nawet śmierci. W grupie wiekowej 0-6 lat najczęściej ofiarami są pasażerowie pojazdów. W przypadku starszych dzieci, w wieku 7-14 lat, najwięcej ofiar to piesi. Tendencja ta wskazuje na to, że najczęściej do wypadków dochodzi z powodu braku uwagi i wiedzy na temat zasad ruchu drogowego oraz niebezpieczeństw z nim związanych.

Sygnalizacja świetlna

Pomysłodawcą akcji jest stacja Nickelodeon Polska, która organizuje całą kampanię we współpracy z Komendą Główną Policji oraz Ministerstwem Zdrowia. Partnerami strategicznymi przedsięwzięcia są wydawnictwo Edipresse, reprezentowane przez magazyn „Mamo to ja” oraz firma reklamy zewnętrznej News Outdoor. Akcja obejmie całą Polskę. To pierwsza taka kampania o tak szerokim zasięgu!

W ruchu

Projekt polega przede wszystkim na interakcji z młodymi odbiorcami. Kampania angażuje dzieci i zmusza je do myślenia. Specjalnie stworzony materiał wideo i pomoce dydaktyczne służą wspólnej zabawie, która ma wymiar edukacyjny. Zabawa polega na dokonaniu prawidłowego wyboru podczas uczestnictwa w ruchu drogowym, przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa.

Ambasadorem akcji i głównym bohaterem materiału wideo jest znana dzieciom kreskówkowa postać – SpongeBob Kanciastoporty. To on wprowadza dzieci do świata zasad ruchu drogowego, a wszystko przedstawia w humorystyczny sposób. Dzięki temu, materiał nie tylko uczy, ale i pozwala dzieciom robić to, co kochają najbardziej, czyli śmiać się do łez!

Na skrzyżowaniu

Kampania składa się z dwóch etapów.

W pierwszym, który miał miejsce w sierpniu, na terenie całego kraju pojawiły się billboardy akcji, które angażowały dzieci, prowokowały je do myślenia, a zarazem do rozmowy z rodzicami na temat bezpiecznego zachowania na drodze.

Drugi etap rozpocznie się 1 września i zakończy się w listopadzie. W tym czasie, oficerowie Policji w całym kraju odwiedzą wszystkie państwowe przedszkola i szkoły podstawowe (klasy 1-3) i pokażą dzieciom specjalnie opracowany film z udziałem SpongeBoba.

Oficjalnym zakończeniem spotkania będzie prezentacja piosenki „Ruch drogowy”, napisanej przez Marka Kościkiewicza. Utwór wykonują młodzi artyści, którym towarzyszy Piotr Kupicha. W teledysku do piosenki udział wziął również TITO, tancerz znany polskim widzom z pierwszej edycji programu „You Can Dance”.

Trasa wylotowa, czyli co dalej?

Po zakończeniu akcji, w szkołach i przedszkolach pojawią się interaktywne plakaty, które będą przypominać dzieciom o podstawowych zasadach zachowania bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Ponadto, materiały trafią także do przychodni rejonowych oraz wybranych gabinetów pediatrycznych.

Specjalnie uruchomiona strona internetowa www.nick.com.pl/rady umożliwia dostęp do wszystkich materiałów, które zostały wykorzystane do akcji „Bezpieczna Droga z Radami SpongeBoba”, a także do świata gier i rozrywek uczących zachowania bezpieczeństwa na drodze. Serwis pozwoli dzieciom i ich rodzicom na wspólną edukację i zabawę.

więcej: http://nick.com.pl/rady

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie