Chronisz tak swoje dziecko przed upałem? Popełniasz ogromny błąd!

Krzysztof Jagielski
08.06.2018

W całej Polsce trwa kampania, która ma zniechęcić mamy do popularnego nawyku zasłaniania wózków dziecięcych pieluszkami i chustkami. W teorii ma to być sposób na ochronę maluszka przed upałem i promieniowaniem słonecznym. W praktyce może to narazić dziecko na bardzo poważne niebezpieczeństwo! Przeczytaj, dlaczego nigdy nie powinnaś tego robić.

Szwedzkie badania

Szwecja słynie z promowania bardzo odpowiedzialnego modelu macierzyństwa czy szerzej rodzicielstwa. Nie dziwi więc, że to właśnie w tym kraju przeprowadzono badania mające dać odpowiedź, jakie skutki przynosi przykrywanie wózka tetrową pieluszką. Ich wyniki były porażające.

Okazało się, że pieluszka wcale nie chroni malucha przed upałem. Jest wprost przeciwnie. Pod materiałem tworzy się bardzo wysoka temperatura, która po dłuższym czasie może spokojnie przekroczyć 40°C! Ponadto materiał ogranicza ruch powietrza. Dziecko czuje się tak, jakby siedziało w piekarniku lub w saunie, co oczywiście jest dla niego bardzo groźne.

Długotrwałe przebywanie w takich warunkach prowadzi do odwodnienia organizmu, który zaczyna się intensywnie pocić. Dziecko może sygnalizować swój dyskomfort płaczem, ale nie jest to wcale pewne. Może dojść do odwrotnej reakcji. Maluszek zaśnie i jeśli nie zostanie mu szybko udzielona pomoc, w skrajnym przypadku dojdzie do śmierci łóżeczkowej (czyli do uduszenia).

Nie bagatelizuj zagrożenia!

To, co przed chwilą przeczytałaś, powinno zmotywować Cię do zerwania ze szkodliwym nawykiem przykrywania dziecięcego wózka pieluszką. Choć chcesz dobrze, to de facto wyrządzasz swojemu dziecku ogromną krzywdę. Zastanów się, czy sama chciałbyś siedzieć w upale owinięta tetrową pieluszką? No właśnie…

Istnieją inne sposoby, by dać dziecku wytchnienie od upału. Pamiętaj o częstym podawaniu maluszkowi wody (nie soku – potęguje pragnienie), gdy planujesz postój, wybierz miejsce w cieniu. W czasie silnych upałów zrezygnuj z wychodzenia z dzieckiem z domu lub ogranicz spacery do niezbędnego minimum – najlepiej w porze wieczornej lub wcześnie rano.

Natomiast o „babcinym” sposobie z pieluszką jak najszybciej zapomnij. To naprawdę fatalny pomysł. Gdyby Twoje maleńkie dziecko umiało mówić, z pewnością poprosiłoby Cię o zdjęcie tej bezsensownej, a bardzo groźnej zasłonki.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.