Czy warto kupować zabawki kreatywne?

Marek Szydełko
08.05.2019

Dzisiejsze półki w sklepach zabawkowych wprost pochylają się od dostępnego na nich produktu. Różowe lalki, ogromne pojazdy, zwierzątka oraz pluszaki efektywnie przykuwają uwagę najmniejszych. Warto jest jednakże ulokować w zabawkę edukacyjną, jaka nie jedynie da małym mnóstwo przyjemności, lecz także zmobilizuje je do rozwoju.

Zabawki kreatywne dobre na wszystko

Żeby obudzić w dziecku wyobraźnię, powinniśmy przede wszystkim zagwarantować mu szansę działania, likwidowania kłopotów oraz odkrywania kolejnych rzeczy. Najlepiej, gdy będziemy robić to samodzielnie, jednakże znając warunki codzienności, już na początku możemy założyć, iż dziecko dużo czasu będzie spędzało samo, pośród zabawek. To nic złego. Umiejętność samodzielnej zabawy jest bardzo istotna oraz niezbędna, lecz należałoby zagwarantować małemu takie przedmioty, jakie go zajmą na dłużej oraz będą poniekąd partnerem we wspieraniu jego rozwoju. Tutaj właśnie ogromną funkcję mogą odegrać zabawki kreatywne.

Pierwsza zabawka edukacyjna dziecka

Niegdyś dominowało przeświadczenie, iż im więcej zabawek znajduje się w dziecięcym pokoju, tymże lepiej. Niestety, niejednokrotnie zdarzało to przeciwny efekt: dziecko nie mogło skoncentrować uwagi na jednym przedmiocie, ciężko mu było dodatkowo dokonać doboru. Obecnie do głosu doszedł minimalizm. Niewątpliwie odpowiedniejszym wyjściem jest ponieważ zakup jednej, lecz za to dającej mnóstwo możliwości zabawki. Winna ona nie jedynie przynosić małemu zabawę, lecz także pozwolić na odkrywanie świata. W owej ponieważ postaci wiedza jest niewątpliwie lepiej przyswajalna, natomiast młody człowiek z radością ją umacnia.

A może interaktywna?

Zabawki interaktywne potrzebują aktywnego udziału w zabawie. Bawiąc się nimi, mały musi coś wcisnąć, odśpiewać, upchnąć, czegoś posłuchać. Brzmi dobrze, lecz. Pojęciem „interaktywne” zazwyczaj charakteryzuje się zabawki elektroniczne. Mają one z góry wskazany obszar działań oraz bawiące się nimi dzieci błyskawicznie mogą się znużyć – co także niejednokrotnie się dzieje. Nudzą je (i rodziców niejednokrotnie przy okazji niezwykle męczą) powtarzane w kółko polecenia, piosenki lub głosy. Ta ciągłość powoduje, iż mnóstwo drogich zabawek interaktywnych nie wytrzymuje konkurencji z tak prostymi przedmiotami jak drewniane klocki, koraliki do przeprowadzania, glina do lepienia lub kredki oraz farby, jakimi dzieci mogą bawić się na mnóstwo rozmaitych sposobów.

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.