Czy wiesz, jak rozpoznać pierwsze objawy astmy u dziecka?

Maciej Piwowski
03.10.2018

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że astma jest najczęstszą chorobą przewlekłą występują u dzieci. Choruje na nią około 300 milionów ludzi na świecie, ale ta liczba bardzo szybko rośnie. Dlatego powinnaś uważnie obserwować swoje dziecko i zwracać uwagę na wszelkie niepokojące objawy mogące świadczyć właśnie o rozwoju astmy. Wymieniamy je w naszym poradniku.

Uporczywy kaszel

Jeśli Twoje dziecko bez przerwy kaszle, ale nie ma infekcji, to powinnaś zacząć się niepokoić. Alarmujący jest szczególnie kaszel pojawiający się w nocy, wybudzający dziecko ze snu. Charakterystyczne dla kaszlu astmatycznego jest to, że nie towarzyszy mu odpluwanie wydzieliny. Jeśli zauważysz, że kaszel utrzymuje się tygodniami i wraca z dużą regularnością, koniecznie zgłoś się z dzieckiem do poradni chorób płucnych.

Duszności

Młody, zdrowy człowiek nie powinien uskarżać się na duszności. Jeśli Twoje dziecko jest szczupłe, zawsze było aktywne, a od pewnego czasu nie jest w stanie np. wejść na trzecie piętro bez zadyszki lub ciężko dyszy nawet po wstaniu z łóżka, może to świadczyć właśnie o astmie. Jak najszybciej skonsultuj to z lekarzem.

Świsty

Świszczący oddech jest jednym z najbardziej typowych objawów astmy. Jeśli Twoje dziecko nieświadomie wydaje z siebie świst np. podczas odrabiania lekcji czy oglądania telewizji, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Taki świszczący oddech jest efektem zwężania się oskrzeli, co na dłuższą metę jest bardzo niebezpieczne i może prowadzić do niedotlenienia.

Przyspieszony oddech

Sytuacja, w której dziecko wykonuje mnóstwo wdechów podczas normlanej aktywności (nie w trakcie uprawiania sportu) zdecydowanie nie jest normalna. Możesz wówczas policzyć częstotliwość oddechu – jeśli dziecko wykonuje wdech i wydech około 50 razy na minutę, świadczy to o początkach astmy i musi być skonsultowane z lekarzem.

Notoryczny nieżyt nosa

To objaw, który łatwo zbagatelizować, ponieważ rodzice przyzwyczajają się do tego, że w sezonie infekcyjnym dziecko bez przerwy ma katar. Jeśli jednak nieżyt nosa trwa pomimo stosowania kropli czy inhalacji, a także pojawia się latem, należy to skonsultować z lekarzem. Dokładnie tak samo będzie w przypadku, gdy dziecko zbyt często choruje na zapalenie zatok.

Ponadto o początkach astmy mogą świadczyć takie objawy, jak zaburzenia snu, pogorszenie nastroju i lęk przed wysiłkiem fizycznym. Nie bagatelizuj tego, bo im wcześniej choroba zostanie wykryta, tym większe są szanse na to, że uda się nad nią w 100% zapanować.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie