Dlaczego dziecko po powrocie z przedszkola/żłobka jest niegrzeczne?

Antoni Kwapisz
10.09.2020

Problem, który poruszyliśmy w tytule tego poradnika, jest doskonale znany wielu rodzicom. To właściwie standard, że tuż po powrocie do domu, maluch staje się nieznośny, nie słucha mamy i taty, robi wielki bałagan, celowo niszczy różne przedmioty, a wieczorem urządza awantury tuż przed zaśnięciem. Ten koszmar jest niestety czymś zupełnie naturalnym, co oczywiście nie oznacza, że należy takie zachowanie akceptować. Aby skutecznie z nim walczyć warto najpierw dowiedzieć się, z czego ten problem właściwie wynika. Poznaj przyczyny nieznośnego zachowania dziecka po powrocie z przedszkola lub żłobka.

Potrzeba zwrócenia na siebie uwagi

Nie dziwmy się dziecku, które przez cały dzień przebywało w grupie kilkanaściorga czy kilkudziesięciorga rówieśników, że po powrocie do domu jest spragnione uwagi rodziców. Dziecko myśli w bardzo prosty sposób. Wychodzi z założenia, że jeśli będzie głośne, niegrzeczne i namolne, to rodzice poświęcą mu cały swój czas. To zwykła potrzeba czułości, akceptacji.

Tęsknota

Dzieci często są bardzo niegrzeczne po powrocie do domu z placówki opiekuńczej, bo w ten sposób wyrażają swoją ogromną tęsknotę za rodzicami – zwłaszcza mamą. Wyobraź sobie, że Twoja pociecha przez cały dzień musiała tłumić w sobie te silne emocje. Gdy Cię w końcu zobaczyła, to tama pękła. Tobie może się wydawać, że dziecko jest niegrzeczne, natomiast dla niego jest to sposób na rozładowanie emocji i nacieszenie się Twoją obecnością.

Poczucie krzywdy

To zjawisko najczęściej dotyczy dzieci, które jeszcze nie zaaklimatyzowały się w przedszkolu lub żłobku i nie do końca rozumieją, po co właściwie mama lub tata je tam zaprowadza. Mają poczucie krzywdy, bardzo tęsknią, być może przez cały dzień zajmują się tylko sobą i nie uczestniczą w żadnych zajęciach grupowych. Nic dziwnego, że po powrocie do domu dziecko musi dać upust tym złym emocjom, co owocuje niegrzecznym zachowaniem.

Niespożytkowana energia

Zupełnie prozaicznym powodem niegrzecznego zachowania dziecka po powrocie ze żłobka lub przedszkola może być to, że pociecha jest wypoczęta i musi dać upust nagromadzonej energii. Rodzice natomiast są zmęczeni po całym dniu w pracy i nie mają wcale ochoty na zabawę. Tak powstaje konflikt. Warto więc dopytać w przedszkolu lub żłobku, jak długo dziecko śpi – jeśli są to np. aż 3 godziny, to można poprosić panie opiekunki, aby jednak wybudzały pociechę nieco wcześniej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.