Dlaczego warto zdecydować się na poród w klinice prywatnej

Maciej Piwowski
14.07.2015

Każda kobieta spodziewająca się dziecka chciałaby, aby tak ważne wydarzenie, jakim jest poród, odbywało się w możliwie najbardziej komfortowej atmosferze. Przyszłe mamy, którym zależy na indywidualnej opiece przez personel, mogą skorzystać z oferty klinik prywatnych.

Prywatne szpitale oferujące swoim pacjentkom indywidualną opiekę podczas porodu funkcjonują w wielu polskich miastach: w Warszawie są to Szpital Damiana i Medicover, w Białymstoku Poliklinika Arciszewscy, w Szczecinie – Centrum Narodzin MAMMA. Zależnie od placówki, pacjentki mogą liczyć na różnego rodzaju udogodnienia, dzięki czemu poród przebiega w komfortowej dla niej atmosferze. Zazwyczaj opieka lekarska obejmuje również pierwsze tygodnie po rozwiązaniu. Dlaczego warto zdecydować się na poród w klinice prywatnej?

Życzliwy i wykwalifikowany personel

Chociaż zależnie od oferty konkretnej placówki usługi dla rodzących mogą nieco się różnić, z pewnością łączy je jedno – indywidualne podejście do każdego przypadku i życzliwość ze strony personelu. W tego typu klinikach personel jest wysoko wykwalifikowany, aby zapewnić zarówno pacjentce, jak i jej dziecku, bezpieczeństwo podczas porodu. W niektórych placówkach przyszła mama wcześniej poznaje zespół, który będzie nad nią czuwał podczas porodu. Dzięki temu nabiera ona większego zaufania do lekarzy i pielęgniarek, co gwarantuje poczucie komfortu i intymności podczas porodu. Ponadto takie spotkanie z zespołem medycznym to okazja do zadania pytań nurtujących przyszłą mamę – może ona dowiedzieć się jak będzie przebiegał poród, lub jakie znieczulenie zastosuje lekarz, jeśli pacjentka będzie chciała z niego skorzystać.

Komfort i wygoda

Porody rodzinne w klinikach prywatnych to właściwie standard. Przyszłej mamie może towarzyszyć partner, mama, siostra, albo przyjaciółka, co zdecydowanie poprawia jej samopoczucie psychiczne. Warto wspomnieć, że w tego typu placówkach rodząca sama wybiera pozycję podczas porodu, a więc taką, która jest dla niej najwygodniejsza. Pacjentki mogą też liczyć na znieczulenie w każdej chwili – oprócz położnika na całodobowym dyżurze zwykle obecny jest również anestezjolog, który w każdej chwili może podać lek. W tego typu placówkach rzadziej też stosowana jest oksytocyna, która nasila ból podczas skurczów: Liczba lekarzy dostosowana jest do ilości pacjentek przebywających na oddziale tak, aby lekarz mógł poświęcić każdej przyszłej mamie wystarczająco dużo czasu i uwagi. Większy jest też komfort rodzącej, niż w szpitalach publicznych: jednoosobowe sale porodowe wyposażone są w wanny i różnego rodzaju pomocne sprzęty– worki sako, drabinki, czy duże piłki.

Po porodzie

Pacjentka kliniki prywatnej jest objęta indywidualną opieką nie tylko podczas porodu, ale również po rozwiązaniu. Może ona skorzystać z pomocy doświadczonych pielęgniarek i położnych, które chętnie służą swoją wiedzą. Dzięki temu świeżo upieczeni rodzice w przyjaznej atmosferze uczą się pielęgnacji noworodka i ćwiczą jak prawidłowo karmić, przewijać, czy kąpać malucha. Zazwyczaj też placówki tego typu oferują swoją pacjentkom bezpłatną wizytę kontrolną, podczas której ginekolog sprawdzi stan zdrowia pacjentki, a neonatolog – dziecka.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.