Sejm przyjął ustawę wprowadzającą dodatkowy urlop macierzyński dla rodziców dzieci urodzonych przedwcześnie oraz tych, które po narodzinach wymagały dłuższej hospitalizacji. Zapraszamy po szczegóły.
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia co dziesiąte dziecko rodzi się przedwcześnie. W Polsce to około 20 tysięcy noworodków rocznie. W przypadku skrajnych wcześniaków średni czas hospitalizacji wynosi aż 92 dni.
Nowa ustawa wychodzi naprzeciw tym problemom, wprowadzając dodatkowy urlop macierzyński – nawet do 15 tygodni.
Ustawa przewiduje różne długości urlopu w zależności od tygodnia ciąży, masy urodzeniowej dziecka i okresu hospitalizacji:
Rodzice będą mogli złożyć wniosek do pracodawcy, dołączając zaświadczenie lekarskie z informacjami o tygodniu ciąży, masie urodzeniowej dziecka i okresie hospitalizacji. Urlop będzie przysługiwał matkom, ojcom, a także opiekunom prawnym, rodzicom adopcyjnym i zastępczym. Co ważne, za okres dodatkowego urlopu przysługiwać będzie 100% zasiłku macierzyńskiego.
Ustawa zacznie obowiązywać trzy miesiące od ogłoszenia. Początkowo planowano roczny okres wdrożeniowy, jednak finalnie uzgodniono krótszy termin, co oznacza, że nowe prawo zacznie obowiązywać już w pierwszej połowie 2025 roku.